Rozmarýn vypne zvonění v uších

blanka/
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Rozmarýn vypne zvonění v uších

Tinnitus (tj. pískání, zvonění či šelesty v uších), ale i nedoslýchavost mohou mít svou příčinu v epigenetice.

Chcete si v klidu přečíst knížku, ale nemůžete – v uších se vám totiž neustále ozývá zvonění, pískání nebo šumění. Chcete relaxovat, ale ono je to tam pořád. A když si večer jdete lehnout, musíte si pustit televizi nebo větrák, protože jinak by vám zvuky v uších nedovolily usnout. Ticho nadobro zmizelo z vašeho života a někdy máte pocit, že se z toho zblázníte. Přesně takhle se projevuje nemoc jménem tinnitus.

Termín tinnitus se používá pro zvuky, které se bez vnější příčiny ozývají uvnitř ucha. Nejde o žádné hlasy nebo jiné halucinace, většinou spíš o zvonění, pískání, hučení, šumění, praskání a podobně. Vtíravé zvuky navíc často doprovázejí závratě, nevolnosti a poruchy sluchu. Může to vypadat jako malicherný problém – na zvonění v uších přece neumřete. Jenže v některých případech bývají potíže natolik silné a obtěžující, že se postižení rozhodnou raději dobrovolně ukončit život sebevraždou.

Počet lidí, kteří tímto problémem trpí, se jen v rámci Evropy odhaduje na 70 miliónů. Více než 2 % z nich pak mají potíže natolik silné, že jim to znemožňuje vést normální život.

Možných příčin tinnitu je celá řada a náprava často bývá obtížná. Velkou úlevu ovšem může přinést fytoterapie, zejména pak rozmarýn lékařský.

Jak vzniká tinnitus?

Častou příčinou tinnitu bývá zhoršené krevní zásobení oblasti ucha z důvodů aterosklerózy, často ve spojení s vysokým krevním tlakem. Jedna z teorií rovněž říká, že častou příčinou tinnitu je hromadění tekutin uvnitř ucha. To by vysvětlovalo, proč tímto problémem často trpí ženy v období před menstruací, kdy dochází ke zvýšenému zadržování vody v organismu.

Další možnou příčinou je degenerace vláskových buněk v uchu, která může souviset s věkem, úrazem, infekcí či opakovaným vystavením nadměrnému hluku – v těchto případech obvykle bývá tinnitus spojen se zhoršením sluchu. U některých lidí se také tinnitus objevuje jako reakce na konzumaci salycilátu – typicky po užití aspirinu, problémy ale mohou způsobit i vysoké dávky jiných léků – některých antibiotik, beta-blokátorů, diuretik či chemoterapie. Svou roli může ovšem hrát i abnormální růst kostí, aneurisma, stres a řada lidí dokonce zvuky v uších slýchá ve chvílích velkého emočního vypětí, například při hněvu.

V poslední době také probíhá řada výzkumů ověřující vliv genetiky a epigenetiky na vznik tinnitu. Výsledků je zatím k dispozici jen málo, ukazuje se ale, že tento problém často souvisí se zvýšenou metylací DNA. Jde o stav, kdy jsou na tzv. promotory důležitých genů navázány metylové skupiny CH3-, které způsobí, že organismus nedokáže příslušný gen přečíst a vytvářet podle něj bílkoviny. Je to tedy stejné, jako kdyby v DNA vůbec nebyl.

Ukazuje se také, že v mnoha případech bývá tinnitus spojen s nedostatkem serotoninu. Tato látka funguje jako tzv. neurotransmiter, který zajišťuje přenos signálu mezi jednotlivými nervovými buňkami. Nedostatek serotoninu přitom bývá typický například pro deprese.

Rozmarýn zapíná nefunkční geny

Tinnitus patří mezi potíže, kde bývá přírodní terapie často účinnější než konvenční léčba. Nejčastěji bývá doporučováno ginkgo biloba, to však zabírá pouze na omezený počet případů – většinou na ty, kde je hlavní příčinou omezené prokrvení oblasti ucha.

Daleko širší působení má rozmarýn lékařský. Zabírá totiž nejen u těch případů tinnitu, které bývají spojeny s vysokým krevním tlakem, ale i u celé řady dalších příčin. Rozmarýn totiž obsahuje tři látky, které mají epigenetické působení – kyselinu rozmarýnovou, karnosol a kyselinu karnosolovou. Ty dokáží účinně měnit metylační vzorce řady důležitých genů (zejména ve smyslu demetylace), a tím znovu zapínat ty, které byly vypnuté a tedy nefunkční. A jak už jsme uvedli výše, pro osoby trpící tinnitem je typická právě zvýšená metylace genů.

Pravidelné užívání rozmarýnu, ať už ve formě čajů nebo kapslí, navíc vede nejen k výraznému zmírnění až vymizení nepříjemných zvuků v uších, ale působí i proti závratím, nevolnostem a poruchám sluchu.

Více o rozmarýnu čtěte zde

Pokud je tinnitus provázen nedostatkem serotoninu, je vhodné rozmarýn doplnit užíváním L-tryptofanu, což je aminokyselina, ze které v těle serotonin vzniká. Samotný serotonin se neužívá, neboť nedokáže překonat bariéru mezi krevním oběhem a mozkem. V některých případech bývá doporučován i draslík, který působí proti hromadění tekutin.

Přírodní medicína někdy doporučuje i celkem unikátní postup v podobě každodenní konzumace trošky mateřského mléka. Jeho účinnost však zatím nebyla vědecky potvrzena, nehledě na to, že jde o surovinu, která se vám bude jen obtížně shánět.

V každém případě se ale vyplatí bylinnou léčbu doplnit úpravou životního stylu, zejména pravidelným pohybem a zdravější stravou, problémy může zhoršovat i kouření.

Epigenetika a nedoslýchavost

Epigenetické podstaty ovšem není jen tinnitus, ale i řada případů nedoslýchavosti. Zhoršování sluchu s věkem tak například nemusí být samozřejmost, se kterou se je nutné prostě smířit. Hned několik vědeckých studií totiž prokázalo, že úbytek sluchových schopností úzce souvisí s mírou metylace některých genů v naší DNA, která je doslova vypíná. Výrazně se ovšem uplatňují i další chemické reakce, zejména acetylace a metylace histonů, které rovněž ovlivňují aktivitu důležitých genů.

Část těchto epigenetických změn vzniká již v průběhu nitroděložního vývoje, řada dalších se pak přidává v průběhu života, zejména v důsledku nevhodného životního stylu.

Společným rysem epigenetických reakcí přitom je, že jsou vratné. Pokud tedy jejich vlivem nedošlo ke strukturálním změnám sluchového aparátu (hlavně v průběhu nitroděložního vývoje), je možné úbytek sluchu buď zvrátit, nebo alespoň zastavit. Nutná je úprava životního stylu, zejména zdravé stravování, pravidelný pohyb, udržování optimální hmotnosti a vyhýbání se toxinům z životního prostředí. Velkou měrou pak mohou pomoci doplňky stravy obsahující živiny či byliny s výrazným epigenetickým potenciálem.

Kromě rozmarýnu jsou velice slibnou substancí zejména omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou známé svým pozitivním vlivem na úroveň metylace DNA, zároveň však pomáhají předcházet nedoslýchavosti pomocí ovlivnění metabolismu homocysteinu.

Více o omega 3 čtěte zde

Pomoci může i resveratrol (barvivo obsažené v hroznovém víně). Studie Dr. Michaela Seidmana například prokázala, že jeho užívání preventivně brání poškození sluchu při vystavení nadměrnému hluku. Vzhledem k tomu, že tato látka obecně zpomaluje stárnutí buněk, se však předpokládá, že bude účinná i při snaze zpomalit úbytek sluchových schopností způsobený věkem.

Více o resveratrolu čtěte zde

Preventivně proti ztrátě sluchu působí i karotenoidy (zejména astaxantin), vitaminy C a E, kyselina listová a zinek.

Více o astaxantinu čtěte zde.

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

7 kroků proti ateroskleróze: Epigenetické tipy pro zdravé srdce a cévy
Nattokináza
Základy epigenetiky
Alzheimerova choroba
www.epivyziva.cz
Nadbytek tuku v těhotenství vede k obezitě dětí

Související příspěvky

epivyziva-zensen-petilisty-22112022

Ženšen pětilistý

epivyziva.cz/
epivyziva-nedychejte-jedy-8-kroku-jak-omezit-vliv-skodlivin-z-ovzdusi-22112022

Nedýchejte jedy! 8 kroků, jak omezit vliv škodlivin z ovzduší

epivyziva.cz/
epivyziva-zbavte-se-zavislosti-na-jidle-01112022

Zbavte se závislosti na jídle

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-zahady-strevniho-mikrobiomu-cesta-k-fungujici-imunite-03102022

Záhady střevního mikrobiomu: Cesta k fungující imunitě

epivyziva.cz/