Rozmarýn vypne zvonění v uších

blanka/
Rozmarin-zvoneni_v_usich52086323_m-800

Tinnitus (tj. pískání, zvonění či šelesty v uších), ale i nedoslýchavost mohou mít svou příčinu v epigenetice.

Chcete si v klidu přečíst knížku, ale nemůžete – v uších se vám totiž neustále ozývá zvonění, pískání nebo šumění. Chcete relaxovat, ale ono je to tam pořád. A když si večer jdete lehnout, musíte si pustit televizi nebo větrák, protože jinak by vám zvuky v uších nedovolily usnout. Ticho nadobro zmizelo z vašeho života a někdy máte pocit, že se z toho zblázníte. Přesně takhle se projevuje nemoc jménem tinnitus.

Termín tinnitus se používá pro zvuky, které se bez vnější příčiny ozývají uvnitř ucha. Nejde o žádné hlasy nebo jiné halucinace, většinou spíš o zvonění, pískání, hučení, šumění, praskání a podobně. Vtíravé zvuky navíc často doprovázejí závratě, nevolnosti a poruchy sluchu. Může to vypadat jako malicherný problém – na zvonění v uších přece neumřete. Jenže v některých případech bývají potíže natolik silné a obtěžující, že se postižení rozhodnou raději dobrovolně ukončit život sebevraždou.

Počet lidí, kteří tímto problémem trpí, se jen v rámci Evropy odhaduje na 70 miliónů. Více než 2 % z nich pak mají potíže natolik silné, že jim to znemožňuje vést normální život.

Možných příčin tinnitu je celá řada a náprava často bývá obtížná. Velkou úlevu ovšem může přinést fytoterapie, zejména pak rozmarýn lékařský.

Jak vzniká tinnitus?

Častou příčinou tinnitu bývá zhoršené krevní zásobení oblasti ucha z důvodů aterosklerózy, často ve spojení s vysokým krevním tlakem. Jedna z teorií rovněž říká, že častou příčinou tinnitu je hromadění tekutin uvnitř ucha. To by vysvětlovalo, proč tímto problémem často trpí ženy v období před menstruací, kdy dochází ke zvýšenému zadržování vody v organismu.

Další možnou příčinou je degenerace vláskových buněk v uchu, která může souviset s věkem, úrazem, infekcí či opakovaným vystavením nadměrnému hluku – v těchto případech obvykle bývá tinnitus spojen se zhoršením sluchu. U některých lidí se také tinnitus objevuje jako reakce na konzumaci salycilátu – typicky po užití aspirinu, problémy ale mohou způsobit i vysoké dávky jiných léků – některých antibiotik, beta-blokátorů, diuretik či chemoterapie. Svou roli může ovšem hrát i abnormální růst kostí, aneurisma, stres a řada lidí dokonce zvuky v uších slýchá ve chvílích velkého emočního vypětí, například při hněvu.

V poslední době také probíhá řada výzkumů ověřující vliv genetiky a epigenetiky na vznik tinnitu. Výsledků je zatím k dispozici jen málo, ukazuje se ale, že tento problém často souvisí se zvýšenou metylací DNA. Jde o stav, kdy jsou na tzv. promotory důležitých genů navázány metylové skupiny CH3-, které způsobí, že organismus nedokáže příslušný gen přečíst a vytvářet podle něj bílkoviny. Je to tedy stejné, jako kdyby v DNA vůbec nebyl.

Ukazuje se také, že v mnoha případech bývá tinnitus spojen s nedostatkem serotoninu. Tato látka funguje jako tzv. neurotransmiter, který zajišťuje přenos signálu mezi jednotlivými nervovými buňkami. Nedostatek serotoninu přitom bývá typický například pro deprese.

Rozmarýn zapíná nefunkční geny

Tinnitus patří mezi potíže, kde bývá přírodní terapie často účinnější než konvenční léčba. Nejčastěji bývá doporučováno ginkgo biloba, to však zabírá pouze na omezený počet případů – většinou na ty, kde je hlavní příčinou omezené prokrvení oblasti ucha.

Daleko širší působení má rozmarýn lékařský. Zabírá totiž nejen u těch případů tinnitu, které bývají spojeny s vysokým krevním tlakem, ale i u celé řady dalších příčin. Rozmarýn totiž obsahuje tři látky, které mají epigenetické působení – kyselinu rozmarýnovou, karnosol a kyselinu karnosolovou. Ty dokáží účinně měnit metylační vzorce řady důležitých genů (zejména ve smyslu demetylace), a tím znovu zapínat ty, které byly vypnuté a tedy nefunkční. A jak už jsme uvedli výše, pro osoby trpící tinnitem je typická právě zvýšená metylace genů.

Pravidelné užívání rozmarýnu, ať už ve formě čajů nebo kapslí, navíc vede nejen k výraznému zmírnění až vymizení nepříjemných zvuků v uších, ale působí i proti závratím, nevolnostem a poruchám sluchu.

Více o rozmarýnu čtěte zde

Pokud je tinnitus provázen nedostatkem serotoninu, je vhodné rozmarýn doplnit užíváním L-tryptofanu, což je aminokyselina, ze které v těle serotonin vzniká. Samotný serotonin se neužívá, neboť nedokáže překonat bariéru mezi krevním oběhem a mozkem. V některých případech bývá doporučován i draslík, který působí proti hromadění tekutin.

Přírodní medicína někdy doporučuje i celkem unikátní postup v podobě každodenní konzumace trošky mateřského mléka. Jeho účinnost však zatím nebyla vědecky potvrzena, nehledě na to, že jde o surovinu, která se vám bude jen obtížně shánět.

V každém případě se ale vyplatí bylinnou léčbu doplnit úpravou životního stylu, zejména pravidelným pohybem a zdravější stravou, problémy může zhoršovat i kouření.

Epigenetika a nedoslýchavost

Epigenetické podstaty ovšem není jen tinnitus, ale i řada případů nedoslýchavosti. Zhoršování sluchu s věkem tak například nemusí být samozřejmost, se kterou se je nutné prostě smířit. Hned několik vědeckých studií totiž prokázalo, že úbytek sluchových schopností úzce souvisí s mírou metylace některých genů v naší DNA, která je doslova vypíná. Výrazně se ovšem uplatňují i další chemické reakce, zejména acetylace a metylace histonů, které rovněž ovlivňují aktivitu důležitých genů.

Část těchto epigenetických změn vzniká již v průběhu nitroděložního vývoje, řada dalších se pak přidává v průběhu života, zejména v důsledku nevhodného životního stylu.

Společným rysem epigenetických reakcí přitom je, že jsou vratné. Pokud tedy jejich vlivem nedošlo ke strukturálním změnám sluchového aparátu (hlavně v průběhu nitroděložního vývoje), je možné úbytek sluchu buď zvrátit, nebo alespoň zastavit. Nutná je úprava životního stylu, zejména zdravé stravování, pravidelný pohyb, udržování optimální hmotnosti a vyhýbání se toxinům z životního prostředí. Velkou měrou pak mohou pomoci doplňky stravy obsahující živiny či byliny s výrazným epigenetickým potenciálem.

Kromě rozmarýnu jsou velice slibnou substancí zejména omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou známé svým pozitivním vlivem na úroveň metylace DNA, zároveň však pomáhají předcházet nedoslýchavosti pomocí ovlivnění metabolismu homocysteinu.

Více o omega 3 čtěte zde

Pomoci může i resveratrol (barvivo obsažené v hroznovém víně). Studie Dr. Michaela Seidmana například prokázala, že jeho užívání preventivně brání poškození sluchu při vystavení nadměrnému hluku. Vzhledem k tomu, že tato látka obecně zpomaluje stárnutí buněk, se však předpokládá, že bude účinná i při snaze zpomalit úbytek sluchových schopností způsobený věkem.

Více o resveratrolu čtěte zde

Preventivně proti ztrátě sluchu působí i karotenoidy (zejména astaxantin), vitaminy C a E, kyselina listová a zinek.

Více o astaxantinu čtěte zde.

0:00 / 0:00
Stárnutí je volba

16 Komentářů

 1. Ing. Peter Studeník

  Dobrý den, chronický tinnitus bez objektivní příčiny není problém ucha, ale komplexní neurlogický problém. Proto léčba zaměřená na léčení ucha selhává (betaserc, cavinton, infuze, laser, barometrická komora, ginko biloba a pod.). To co v článku popisujete, může dobře fungovat na tzv. disco tinnitus, nebo tinnitus v akutní fázi. Pokud je ale tinnitus v chronické fázi a mozek se na zvuk tinnitu zafixuje, tak už léčení ucha nepomůže, protože s tím nesouvisí. Cesta k vyléčení je tedy zařídit, aby mozek preštal prirozený zvuk v uchu zesilovat a aby ho vypnul. Sám jsem si tinnitus vyléčil tak vím o čem mluvím. Více na https://www.beztinnitu.cz/, nebo na https://www.tinnitus-pjj.com/

  1. blanka

   Dobrý den,
   moc děkujeme za cenné podněty a doufáme, že pomohou co největšímu počtu lidí. Rozmarýn pochopitelně není všelék, nicméně jeho účinnost při léčbě tinnitu je překvapivě vysoká. Ačkoliv jeho doporučování při tomto problému je v ČR stále ještě novinka, už se nám sešlo několik velice pozitivních ohlasů a to i v případě chronického tinnitu, kdy u jednoho uživatele došlo dokonce ke zlepšení cca o 90 % (jeho subjektivní odhad).

 2. Martin Suchánek

  Dobrý den našli my rozšířenou srdeční šelest píchání a pálení na srdci nemůžu uš vyjít i schodiště sdudenej pod potadte

  1. blanka

   Dobrý den,
   těžko radit takto na dálku, vaše potíže mohou mít celou řadu příčin. Na srdce dobře působí celá řada přípravků, kromě rozmarýnu to může být například granátové jablko či kurkmin, obvykle je to ale třeba spojit s celkovou úpravou životního stylu. Také záleží na užívaných lécích.

 3. Martin

  Mám zhruba měsíc po vystavení se vysokému hluku hučení, místy až pískání v uchu. Předepsán Tanakan. Stav se nelepší. Jaký doporučit postup s Rozmarýnem? Stačí pít vývary? Kombinovat s něčím? Děkuji za odpověď.

  1. blanka

   Dobrý den,
   rozmarýn je možno pít jako nálev (nikoliv odvar), tj. zalít horkou vodou a nechat 10-15 min louhovat. Preferujte ale rozmarýn z míst jeho přirozeného výskytu, tedy například ze Středomoří, má vyšší obsah účinných látek. Lze také užívat rozmarýnový extrakt v kapslích. Zajímavým prostředkem lidové medicíny je rozmarýnové víno (rozmarýn se naloží do červeného vína a nechá 8 dní macerovat), protože červené víno je zdrojem epigeneticky působícího resveratrolu. K tomu bych ale možná pro větší účinnost přidala ještě resveratrol v kapslích. Další skvělou kombinací, zvlášť na stavy související s mozkem na nervovou soustavou, je kombinace rozmarýnu a omega-3.

 4. Marie Levá

  Mám Tinitus 6 let.dostala jsem na ORL před rokem.lek vinpocetin forte ale zlepšení jen tak 10% pak jsem měla 9x hyperbar.komoru ale nepomohlo to navíc jsem po 9.komore dostala fialovou vyrážku na 14.dni na ruce.a břicho.byla jsem ve.spankove laboratoří a zjistili.apnoe as10az 15.byla jsem naoperaci nosní přepážky kterou mi.operovali.uz.p4ed 28lety .nepomohlo to po 3měs.po operaci přepážky.se mi.tin.zhoršil,na levé ucho.na pravém uchu to samo vyplo.uzivala jsem před.operaci L …tryptofan a melatonin tehdy to bylo lepší .nyní nemohu spát ale usnu rychle ale probouzíme.se.3x.za noc.tin.je přes den.celkem snesitelný vnoci si leham na to vypnuté ucho ale nevím proč se probouzíme 3x za noc.matka trpěla též nespavosti.mam znovu užívat l.tryptofan a melatonin.50mg.Nebo co mám dělat?myslím že to začalo na chatě kde hučela.dalnice.p4ed 6 lety tedy ta nespavost začala.tinnitus jsem tehdy nevnímal.pak jsme se přestěhovali na vesnici a kolem našeho domu jezdili ráno traktory a vecer do 23.hod.pak jsem si zvykla.ale tinnitus mám pořád a je to horší prosím poraďte jsem z Karlovarska od Toužimi.mami knihu otinn.alenemohu v důchodu jezdit do Prahy.a nemám moc peněz.A co rozmarýn bylina? Píšou že to zlepší.uz si nevím rady .napište prosím..

  1. blanka

   Dobrý den,
   takhle na dálku těžko dělat diagnózu, faktem ale je, že nespavost někdy mohou způsobovat i léky na tinnitus. Vyplatilo by se tedy s lékařem konzultovat jiné možnosti léčby.
   Rozmarýn je z pohledu přírodní medicíny při tinnitu možná nejúčinnější volba. Je možné ho konzumovat jak ve formě čaje, extraktu v kapslích i tinktury. Doporučuju kombinovat s užíváním omega-3.
   Přeju vám, ať se dočkáte zlepšení všech potíží co nejdříve a budeme rádi za zpětnou vazbu.

 5. Radka Vachová

  Dobrý den, před měsícem mi po stresovém vypjatém období začalo střídavě šumět a hučet v uších. Jaké přípravky z rozmarýnu byste mi doporučila kombinovat? Která kombinace by podle vás byla nejúčinnější? Děkuji

  1. blanka

   Dobrý den,
   rozmarýn je možné kombinovat například s omega-3, tato kombinace je určitě vhodná i při tinitu. Můžete přidat i resveratrol.

 6. Renata Škopova

  Dobrí deň,môj brat má tinitus hučí mu v hlave a to už 4-roky niekedy má také stavy že je stoho nerovný.

  1. blanka

   Jak už jsem psala u jiných příspěvků, rozmarýn není zázračný lék, z přírodních prostředků je ale jednoznačně nejúčinnější – u velkého procenta uživatelů dochází alespoň ke zmírnění potíží.

 7. Petr

  Dobrý den,
  mám 36 let, mám chronický Tinnitus někdy do děství, dříve jsem zkoušel
  Ginkgo bilobu ten nepomáhal, proto bych chtěl vyzkoušel právě Rozmarýn v kapslích, tak jak to píše pan Studeník není to jen o uších ale také i mozku
  působí právě Rozmarýn i v oblasti mozku že má nějaký vliv nějakého vypnutí
  něco se právě v článku se uvádi o DNa že něco vypína…atd..a že Rozmarýn
  působí na daleko širčí příčiny Tinnitu než je tomu u Ginkga biloby…že může
  pomoci i u chronického Tinnitu ? Pokud ano tak jak by se měl užívat vpřípadě by
  se jednalo o Rozmarýn kapsle..a kdy by tak mohl mít efekt..doufám že nic nezhoršuje..
  děkuji za odpověd.

  1. blanka

   Dobrý den,
   rozmarýn je v případě tinnitu zatím nejúčinnější známá přírodní pomoc. Zázraky samozřejmě neumí, ale zmírnění potíží se dostavuje u velmi vysokého procenta uživatelů. Je vhodné jej doplnit omega-3.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 1. Jose A Lopez-Escamez, Thanos Bibas, Rilana Cima, Christopher R. Cederroth. Genetics of Tinnitus: An Emerging Area for Molecular Diagnosis and Drug Development. Neuroscience 10(41) • August 2016.
 2. Phyllis D. Light, MA. The Methylation Cycle and Mental Health.
 3. http://www.freepatentsonline.com/5989558.pdf
 4. Matthew J. Provenzano, MD and Frederick E. Domann, PhD. A role for epigenetics in hearing: Establishment and maintenance of auditory specific gene expression patterns. Hear Res. 2007 Nov; 233(1-2): 1–13.
 5. M. D. Seidman, W. Tang, V. U. Bai, N. Ahmad, H. Jiang, J. Media, N. Patel, C. J. Rubin, R. T. Standring. Resveratrol Decreases Noise-Induced Cyclooxygenase-2 Expression in the Rat Cochlea. Otolaryngology — Head and Neck Surgery, 2013
 6. Raquel Martínez-Vega, Teresa Partearroyo, Néstor Vallecillo, Gregorio Varela-Moreiras, María A. Pajares, Isabel Varela-Nieto. Long-term omega-3 fatty acid supplementation prevents expression changes in cochlear homocysteine metabolism and ameliorates progressive hearing loss in C57BL/6J mice. The Journal of Nutritional Biochemistry. December 2015, Volume 26, Issue 12, Pages 1424–1433
 7. Curhan SG, Stankovic KM, Eavey RD, Wang M, Stampfer MJ, Curhan GC. Carotenoids, vitamin A, vitamin C, vitamin E, and folate and risk of self-reported hearing loss in women. Am J Clin Nutr. 2015 Nov;102(5):1167-75.

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Záhada jménem autismus: Může za něj epigenetika? Nebo bakterie?
Cesta k medailím vede přes geny
Nespavost
Tinnitus (zvonění v uších)
Konzumace ryb zvyšuje inteligenci dětí

Související příspěvky

epivyziva-cz-proc-se-vleces-bleda-tvari-13052024

Proč se vlečeš, bledá tváři?

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-pravda-o-cholesterolu-zabijak-nebo-neskodna-latka-18042024

Pravda o cholesterolu: zabiják, nebo neškodná látka?

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-nejsem-hysterka-mam-fibromyalgii-18042024

Nejsem hysterka, mám fibromyalgii!

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-jaro-plne-energie-naucte-se-naslouchat-sve-unave-11032024

Jaro plné energie – naučte se naslouchat své únavě

epivyziva.cz/