Cukry a mozek

epivyziva.cz/
www.epivyziva.cz

Dieta s nízkým obsahem sacharidů a vyšším podílem tuků obnoví funkci genů nezbytných pro mentální výkonnost.

To, že se v naší DNA vyskytuje určitý gen, ještě nic neznamená. Aby se mohl projevit, musí ho naše tělo umět přečíst – tedy vytvářet podle něj bílkoviny. To, zda k přečtení dojde, ovlivňuje řada tzv. epigenetických pochodů a jeden z těch nejdůležitějších se nazývá acetylace histonů.

Histony jsou bílkoviny, na které se v jádru našich buněk navíjí dvoušroubovice DNA podobně jako nit na cívku. Když chceme, aby byl gen přečten, musí se nejprve příslušný úsek DNA z oné histonové cívky odmotat. K tomu je ale nutné, aby bílkovina histonu prošla chemickou reakcí jménem acetylace.

A právě tento proces je narušen u lidí, kteří trpí postižením jménem Kabuki syndrom. Jeho příčina je sice genetická, dochází však k narušení genu, který je nezbytný pro správný průběh epigenetických procesů – zejména již zmíněné acetylace histonů. Důsledkem je zpomalení tvorby nových nervových buněk, poruchy paměti a mentální postižení.

Ketogenní dieta povzbudí tvorbu neuronů

Doposud byla tato nemoc považována za neléčitelnou, když ale vědci v rámci jedné studie začali krmit skupinu myší s obdobným problémem tzv. ketogenní dietou spočívající v razantním omezením příjmu sacharidů a zvýšené konzumaci tuků a bílkovin, dokázali tyto negativní procesy zvrátit – navzdory poškození genů došlo k obnovení normálních epigenetických procesů, neurony začaly růst a u postižených myší se výrazně zlepšila paměť a další mentální procesy.

Zmíněný výzkum ovšem přináší naději nejen lidem s Kabukiho syndromem, ale v podstatě každému z nás. Téměř každý člověk se totiž s postupujícím věkem potýká s úbytkem mentálních schopností, jehož příčinou jsou právě epigenetické procesy. Měřitelný pokles výkonnosti mozku přitom nastává již po třicítce.

A právě strava s vysokým obsahem cukrů patří mezi faktory, které aktivitu našich genů ovlivňují poměrně zásadně. Pokud se nám tedy podaří nadměrný příjem sacharidů omezit, intenzita negativních epigenetických procesů se zmírní, což pozitivně ovlivní výkonnost našeho mozku a vlastně i naše celkové zdraví.

Mozek nabrousí bylinky i pohyb

Epigenetické procesy související s mentální výkonností ovšem můžeme ovlivnit nejen stravou, ale i dalšími faktory. Důležitý je zejména pravidelný pohyb – po třicítce se to ještě tolik neprojeví, ale u seniorů, kteří celý život pravidelně sportovali, je rozdíl v mentální výkonnosti nepřehlédnutelný.

Velkou pomoc mohou znamenat i byliny a živiny s epigenetickým působením. Vědecky potvrzena je v tomto směru například účinnost šišáku bajkalského, rozmarýnu či EGCG (látka obsažená v zeleném čaji).

0:00 / 0:00
Stárnutí je volba
Klíčová slova: cukry, DNA, egcg, mozek, paměť, pohyb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. Benjamin, J.S., Pilarowski, G.O., Carosso, G.A., Zhang, L., Huso, D.L., Goff, L.A., Vernon, H.J., Hansen, K.D., and Bjornsson, H.T. (2016). A ketogenic diet rescues hippocampal memory defects in a mouse model of Kabuki syndrome. PNAS,  114(1).

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Cesta ke zdravému miminku II: Epigenetika v těhotenství
Ginkgo biloba
Leptin-klíč-k-úspěšnému-hubnutí
Leptin: klíč k úspěšnému hubnutí
Základy epigenetiky
Porucha vnitřních hodin souvisí s rakovinou i obezitou

Související příspěvky

epivyziva-cz-vyzente-tuk-z-jater-23102024

Vyžeňte tuk z jater

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-menstruace-bolet-nemusi-074102024

Menstruace bolet nemusí!

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-13-tipu-pro-silnejsi-a-odolnejsi-svaly-074102024

13 tipů pro silnější a odolnější svaly

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-bdnf-ziva-voda-pro-vas-mozek-054092024

BDNF: živá voda pro váš mozek

epivyziva.cz/