Otázky a odpovědi

Nadváha, menopauza, zažívání
Je mi 56 let. Trpím nadváhou (sedavé zaměstnání – 8 hod hodin u PC), mám problém s dýcháním, kosti, klouby, oči, menopauza, potřebuji čistit krev, mám kožní problémy a alergie-beru dračí krev, v minulosti nakažena žloutenkou typy C z transfuze, i ledviny bych potřebovala podpořit, čistit střeva – no je toho dost :-). Nevím, s čím nejlépe začít. Nicméně, potřebuji v první fázi podpořit hubnutí, takže střeva (metabolismus), zažívání, plíce – dýchání.
Měla jsem vybráno: boswelie, EGCG, genistein, kozinec, resveratrol, magnesium. Nicméně se mi zdá, aby toho nebylo dost.
Pokud potřebujete takto kompletní změnu, začala bych tím, co vůbec nezmiňujete: kombinací omega-3 a vitaminu D3. Obě živiny jsou v běžné populaci těžce deficitní, a bez nich přitom v těle nebude fungovat vůbec nic.
K tomu pak můžete přidat ještě něco dalšího. Možná by nebylo špatné začít kozincem – je to krom jiného velice silný adaptogen, takže vás „nakopne“, dodá vám energii, což je na začátku snah o jakoukoliv změnu potřebné, a navíc má i spoustu dalších pozitivních účinků. Doporučovala bych ho zkombinovat buď s rhodiolou (tam bude výraznější energizující efekt), nebo se šišákem bajkalským, který je skvělý na podporu hormonální regulace (v menopauze je super).
Kozinec berte ráno nalačno, zapijte ho 2–3 dcl vody a cca 20 minut poté nejezte. Můžete přidat i další dávku v brzkém odpoledni. Omega-3 a D3 si můžete dát třeba s obědem. K tomu by šel přidat i hořčík – ten zásadně večer.
Po 4–6 týdnech zachovejte užívání omega-3 a D3 a kozinec vyměňte za něco jiného – můžete zkusit třeba genistein. Zkombinovat ho můžete třeba s EGCG (tuto kombinaci berte výhradně ráno) nebo se šišákem.
Kombinace nattokinázy a vitaminu K2
Trápí mě děložní myomy a aterosklerózy, a ráda bych proto vyzkoušela nattokinázu. Již ale užívám kombinaci vitaminů K2 a D3 a někde jsem četla, že se z nattokinazy odstraňuje K2. Nevíte proč? A můžu tedy brát oboje dohromady?
Kombinace nattokinázy a vitaminu K2 obecně nevadí – v přirozeném zdroji nattokinázy, tedy v sójovém pokrmu natto, se totiž obě látky vyskytují společně. Vitamin K2 se ovšem nedoporučuje užívat spolu s warfarinem a podobnými léky na ředění krve, z nattokinázy se proto odstraňuje právě proto, aby ji mohli užívat lidé v kombinaci s těmito léky – právě lidé s nemocemi cév jsou pro ni hlavní „cílovka“.
Pokud tedy užíváte warfarin, v zásadě vadí nattokináza méně než vitamin K2. Jestliže ho ale užíváte dlouhodobě a nedělá vám problém, můžete v tom pokračovat, doporučuju ale opatrnost – začněte s nízkým dávkováním nattokinázy, například tabletu ob den, a sledujte, co to s vámi dělá. Pokud se vyskytnou jakékoliv obtíže (například velké kolísání krevního tlaku), na čas ji vysaďte. Pokud bude vše v pořádku, po čase dávku zvyšte. Při užívání jakýchkoliv léků ale platí, že by měl o vašem záměru brát doplňky stravy vědět váš ošetřující lékař.
Podpora krvetvorby
Už přes rok navštěvuji hematologii, protože některé položky v mém krevním obrazu nejsou ve vymezeném intervalu. Mám méně erytrocytů a hemoglobinu, zato více MCV. Rovněž bílých krvinek neuroflilů mám pod normu. Lékařka mi naordinovala pouze vitamín B6 a kyselinu listovou. Kromě toho užívám železo, pangamin, víno z černého rybízu, červenu řepu, makový olej. Nepomohla by mi na moji anémii suma?
Suma by na anemii pomoci mohla, jako ještě lepší volbu bych ale viděla rhodiolu – buď samotnou, nebo v kombinaci se šišákem bajkalským, který rovněž podporuje krvetvorbu.
Z toho, co píšete, mě ale napadá, jestli máte v pořádku štítnou žlázu, tyhle problémy s ní někdy mohou souviset. Pokud je v hypofunkci, je třeba přednostně řešit právě tento problém.
Kombinace rhodioly a šišáku by měla fungovat i na podporu funkce štítné žlázy, kromě toho je třeba hlídat i příjem zinku, selenu, omega-3 a D3. Dále je vhodný brutnák a kurkumin, s těmi bych ale spíše počkala na později, s rhodiolou bych to nekombinovala.
Zlepšení paměti ve vyšším věku
Dobrý den, chtěla bych něco pro svoji mamku, je jí 78 let. Dosud je velmi čilá, jezdí autem a pracuje stále jako účetní pro Obecní úřad. Ovšem v poslední době začala dost zapomínat. Vím, že je to tím věkem, ale přesto bych jí ráda pomohla, pokud by se ten proces dal alespoň trochu zpomalit. Zaujal mě tryptofan a ginkgo biloba v kombinaci s rozmarýnem. Je to dobrá volba?
Ginkgo biloba je pro fungování mozku jako celku dobrá volba, protože velice efektivně podpoří jeho prokrvení, a zvláště jeho kombinace s rozmarýnem je velice efektivní. Vzhledem k věku maminky bych se ale přednostně zaměřila na to, jak zpomalit procesy stárnutí v mozku.
Zcela zásadní jsou určitě omega-3 v dávce určitě vyšší než 2 g/den, ale klidně i dvojnásobek. Skvěle působí resveratrol, který můžete také kombinovat s rozmarýnem. Tuto kombinaci je možné užívat jak spolu s omega-3, tak i zvlášť. Pokud má maminka ráda červené víno, tak ať si k tomu trošku dá, úplně stačí decka – resveratrol se pak lépe vstřebává.
Mučenka při depresích
Dcera (23 let) trpí depresemi. Po přečtení vašeho článku v Meduňce jsem jí začala dávat šafrán, kromě toho bere, hořčík, mučenku, koupily jsme i vitaminy E, B, zinek, selen a omega-3. Pomohlo by přidat něco na střevní mikrobiom?
Mučenka sice při depresích pomoci může, ale má jednu velkou nevýhodu: je hodně zklidňující, občas může působit i trochu tlumivě (naprosto skvělá je ostatně při úzkostech), a při depresích člověk potřebuje spíše dostat se z pasivity. Užitečná by byla v případě, pokud by měla dcera zároveň problémy se spánkem nebo narušený denní režim. V takovém případě bych ji podávala večer, vhodná je například její kombinace s tryptofanem, který může být rovněž při depresích prospěšný.
Těch vitaminů a minerálů je možná trochu příliš – od nich je totiž možné čekat zlepšení jen v případě, že člověku chybí. Doužívat to dcera samozřejmě může, ale pak už bych ponechala možná jen ten hořčík, popřípadě možná ještě doplnila D3.
Omegu určitě ano, ta je důležitá při všem, co nějak souvisí s mozkem.
Šafrán je super, ale chce to vydržet aspoň dva měsíce, než se užívání více projeví. Moc se mi líbí jeho kombinace s chlorellou – při depresi je opravdu často narušená rovnováha střevního mikrobiomu a na to je chlorella skvělá. Podobně působí i kombinace chlorela + kurkumin, na střevní mikrobiom je možná ještě efektivnější. Kurkumin je navíc silně protizánětlivý, což je při depresi také důležité.
Další velmi dobrou volbou je ginkgo biloba – působí nejen protidepresivně, ale zlepší i mentální výkonnost, která bývá při depresi často narušená. Pokud by navíc nebylo zbytí a dcera musela začít užívat antidepresiva, lze s nimi gingko dobře kombinovat a zvyšuje se účinnost i nižších dávek léků.
Doplňky stravy je ovšem při depresích vždy vhodné doplnit psychoterapií.
Nespavost
Prosím o radu, které byliny by mi pomohly odstranit nespavost.
Na nespavost určitě doporučuju vyzkoušet mučenku. Pokud zároveň trpíte úzkostmi, je vhodné ji kombinovat se šišákem bajkalským, možná je i kombinace s chmelem.
Dalšími doplňky stravy, které by mohly pomoci, jsou L-tryptofan a šafrán.
Doplňky stravy při nespavosti
Po přečtení článku o šafránu, který vyšel v časopise Meduňka, jsem jej v kombinaci se šišákem bajkalským začala užívat na problémy se spánkem. Tuto kombinaci užívám již druhý měsíc a zdá se, že po pěti týdnech zabrala. Bojím se teď udělat pauzu v užívání, aby se mi problémy nevrátily. Prosím o radu.
Zastávám názor, že žádný doplněk stravy by se neměl užívat dlouhodobě, vždy je vhodné po čase udělat pauzu a prostřídat ho něčím jiným.
Momentálně ale můžete v užívání klidně ještě nějaký čas pokračovat, čtyři měsíce by určitě neměl být problém. Pak můžete zkusit udělat úplnou pauzu, třeba měsíc, nebo kombinaci ihned vystřídat za jiné epigeneticky působící doplňky stravy – skvělá je například mučenka, doplnit ji můžete třeba chmelem nebo L-tryptofanem.
Ani kratší úplné pauzy se ale nemusíte bát – stejně jako chvíli trvá, než přírodní doplňky stravy zaberou, ani po vysazení jejich efekt nevymizí bezprostředně, ale bude nějakou dobu přetrvávat.
Parkinsonova choroba
Mám diagnostikovanou Parkinsonovu chorobu v počáteční fázi. Dočetla jsem se na vašich stránkách, že by mohlo pomoci EGCG, kurkumin, resveratrol a případně omega 3. Lze je užívat najednou? A jaké dávky bych měla zvolit?
Kombinaci všech zmiňovaných látek bych nevolila. Jako vhodný bych viděla následující postup:
Začněte kombinací Kurkumin + Resveratrol + Omega 3 – 2× denně. Zpočátku volte vyšší dávkování, v případě kurkuminu a resveratrolu určitě nad 500 mg v jedné dávce, omega 3 v kapslích určitě nad 1500 mg v jedné dávce, klidně i více, a pokud máte olej, tak si prostě pořádně lokněte dle chuti. Po cca 4 týdnech můžete dávkování o něco snížit.
Tuto kombinaci užívejte minimálně dva měsíce, klidně tři. Pak můžete zkusit EGCG + omega 3. Omega-3 přitom zařaďte určitě, ty jsou při jakýchkoliv potížích týkajících se nervové soustavy naprosto zásadní (minimálně v zimním období je vhodné k nim přidat i vitamin D3). Velmi užitečný může být i butyrát.
Výskyt vitaminu K2
Je pravda, že vitamín K2 se vyskytuje v hojném množství v játrech z pecek meruněk?
Meruňková jádra jsou sice zdraví velice prospěšná, obecně ale platí, že obsah vitaminu K2 v rostlinných zdrojích je oproti těm živočišným řádově nižší (až na výjimky typu sójového produktu natto). Pokud chcete K získávat z běžné stravy, doporučuju spíše investovat do kvalitního farmářského másla (od volně se pasoucích zvířat) a vajec od slepic z volného výběhu.
Dávkování astaxantinu
Jak dávkovat astaxantin u člověka, který trpí vysokým krevním tlakem a cukrovkou?
Klíčovou otázkou je, zda berete léky a jaké. Astaxantin je problematický v kombinaci s léky na snižování tlaku a antidiabetiky. Pokud něco z toho užíváte, začněte spíše nízkým dávkováním (4 mg denně), vyčkejte cca 2 měsíce, a pokud se nedostaví žádné potíže, můžete dávku zdvojnásobit. Pokud se váš tlak či diabetes zlepší, je rovněž vhodné se zkusit domluvit s lékařem, zda by nebylo možné léky vysadit či alespoň snížit jejich dávkování. Doporučuju také kombinovat s omega-3.
Epilepsie
Který z doplňků stravy je vhodný při nově vzniklé epilepsii u pětiletého dítěte?
Velká řada případů epilepsie má epigenetické příčiny, i když to neplatí stoprocentně. Vesměs úspěšné byly i studie mapující účinnost některých živin při léčbě epilepsie, zatím však vesměs probíhaly na dospělých pacientech, nikoliv na dětech. Určitě vyzkoušejte omega3, ty mají výrazný pozitivní efekt téměř na všechno, co se týká mozku, a jejich užívání je vhodné i pro děti. Prodávají se navíc i ve formě ochuceného oleje, takže dítě nemusíte trápit polykáním kapslí. Můžete je zkusit doplnit třeba astaxantinem, ale spíše v nízkém dávkování (pokud máte tablety po 4 mg, tak obden). V případě, že dítě odmítá kapsle, je možné z nich obsah vysypat a rozmíchat v trošce vody – není to sice zrovna dobrota, ale dá se to pozřít.
Proti epilepsii je účinný i vitamin D3, jehož užívání je vhodné i u dětí. Navíc je možné ho kombinovat s omega3 i astaxantinem. Vhoodné by mohlo být i OPC (extrakt z hroznových jader), ten však spíše samostatně. U dospělých je poměrně účinný i kurkumin (v kombinaci s piperinem), ten je však pro děti problematický. Z kapsle ho vysypat nelze, je silně palčivý, a dokonce může dráždit žaludek i po pozření kapsle. Vhodný pro děti není ani resveratrol, protože jde o fytoestrogen, nebo granátové jablko, které zase ovlivňuje metabolismus testosteronu.
Artritida
Který z epigenetických přípravků je vhodný při artritidě? U většiny píšete, že zároveň posilují imunitu, tak mám strach, aby nedošlo ke zhoršení choroby.
Velmi osvědčený je při artritidě rozmarýn. Je sice pravda, že imunitu posiluje, ale zároveň na ni působí i harmonizačně, takže to nevede ke zhoršení artritidy (silná imunita ostatně také rozhodně neznamená zvýšené riziko této nemoci). Podobné je to i s účinkem rozmarýnu na alergie, kde by se také na první pohled mohlo zdát, že čím více imunitních buněk, tím horší alergická reakce. Rozmarýn zde ale ničí pouze aktivované imunitní buňky, které jsou příčinou histaminové reakce, zatímco ty neaktivované, které jsou nutné pro obranyschopnost, nechává na pokoji. Navíc platí, že rozmarýn sice imunitu posiluje, ale jeho vliv v tomto směru není až tak zásadní – rozhodně je tu řada mnohem účinnějších imunostimulantů.
Dobré zkušenosti jsou i s boswelií nebo kurkuminem.
Kurkumin jako koření
Je možné k dosažení výraznějšího účinku jíst kurkumu s pepřem jako koření, nebo je nezbytné užívat doplňky stravy?
Kurkumin patří mezi epigenetické substance, u nichž lze smysluplných účinků dosáhnout prostřednictvím zařazení do běžné stravy. Kombinaci kurkuminu s piperinem například máte i v kari koření. Aby to ale fungovalo, je třeba dostatečné množství koření konzumovat pravidelně a často, ideálně denně, takže je otázka, jestli jste ochotná jíst každý den stejně ochucené jídlo. Přidání do jídla je u většiny lidí nutné, jedná se o pálivé koření, které si jen tak samotné do úst nedáte.
Kombinace při osteoporóze
Mám počínající osteoporózu a zároveň chci zlepšit stav pokožky. Je možné kombinovat omega3, vitaminy D3 a K2 a resveratrol?
Ano, v zásadě je možné užívat všechny čtyři přípravky, ale raději ne najednou, spíše bych je rozdělila – například ráno omega 3 + vitamin D3 a večer resveratrol + vitamin K2.
Makulární degenerace, šišák
V jakém dávkování je vhodné užívat šišák bajkalský? Trpím makulární degenerací a artrózou 1. stupně v kyčli.
Na začátku je možné užívat 400-500 mg šišáku denně, zhruba po týdnu až dvou ale už většinou stačí poloviční dávka. Pokud jde o makulární degeneraci, doporučuju vyzkoušet astaxantin. Ten kombinuje epigenetické a antioxidační působení a jeho účinky při této chorobě jsou velmi slibné.
Boswelie a kloubní výživa
Je možné užívat na artrózu společně s boswelií i kloubní výživu?
Této kombinace se rozhodně bát nemusíte, naopak patří mezi velmi doporučované. Boswelie totiž zvyšuje účinnost kloubní výživy, zejména pak preparátů, které obsahují nejen kolagen, ale i chondroitin a glukosamin.
Boswelie a metotrexát
Je možné užívat na revmatoidní artritidu boswelii, když beru metotrexát?
Kombinace boswelie s tímto lékem je užívána poměrně často, žádné nežádoucí interakce mezi těmito dvěma léky nebyly zaznamenány. Konečné slovo by ale měl mít váš lékař.
Tinnitus
Slyšela jsem, že rozmarýn pomáhá při tinnitu. Je to pravda?
Ano, dle zkušeností je jeho účinnost u tinnitu poměrně vysoká, dokonce mnohem vyšší než u často doporučovaného preparátu ginkgo biloba. V ČR jsme již zaznamenali několik případů, kdy došlo po užívání rozmarýnu k ústupu potíží cca o 80 % (dle subjektivního hodnocení uživatelů).
Mentální anorexie
Pomohou epigenetické doplňky stravy při mentální anorexii?
Podle posledních výzkumů to vypadá, že epigenetické vzorce hrají poměrně zásadní roli při rozvoji psychiatrických onemocnění, poruchy příjmu potravy nevyjímaje. U osob s anorexií byla například prokázána hypermetylace určitých genů. Zatím se mi však nepodařilo dohledat žádnou studii, která by mapovala účinnost jednotlivých doplňků stravy při léčbě tohoto problému, ani žádnou konkrétní zkušenost z praxe. Nicméně si myslím, že by to fungovat mohlo, nehledě na to, že doplňky stravy mohou pomoci napravit škody epigenetického charakteru, které způsobila dlouhodobá podvýživa. Zde je pár tiipů, které by mohly fungovat.
Omega 3 jde o živinu, která chybí skoro každému a vzhledem k věku dívky je její dostatečný příjem více než žádoucí. Omega 3 navíc regulují právě metylaci genů, a navíc mají i pozitivní vliv na psychiku (zejména v oblasti depresí), takže by mohly léčbu výrazně podpořit. Je vhodné je užívat dlouhodobě, a klidně i současně s léky. Velmi dobře působí v kombinaci s astaxantinem.
EGCG na první pohled může mást, že tato látka se používá při hubnutí, nicméně dokáže regulovat chuť k jídlu i opačným směrem a navíc jde o velice silnou epigenetickou živinu vyznačující se zejména komplexním působením. Může tedy pomoci napáchat škody způsobené podvýživou.
Šišák bajkalský – kromě epigenetických účinků má pozitivní vliv na hormonální systém, jehož činnost bývá při anorexii narušena. I on má pozitivní účinky na psychiku, zejména v oblasti úzkosti. Není ale vhodný k dlouhodobému užívání a velká opatrnost je třeba při užívání antixyolitik (léky proti úzkosti) a některých typů antidepresiv. Může totiž zvyšovat jejich účinnost, takže je nutná spolupráce s psychiatrem.
Resveratrol kromě epigenetických účinků může být vhodný při hormonálních problémech souvisejících s anorexií (např. vymizení menstruace).
Vitamin D3 kromě epigenetického účinku pozitivně ovlivňuje psychiku a navíc je vhodný pro ochranu kostí (anorexie zvyšuje riziko osteoporózy)
Šafrán ten sice nemá epigenetické účinky, jde ovšem o koření s mimořádnými účinky na psychiku, zvláště v oblasti depresí.
Spirulina rovněž nemá epigenetické účinky, ale jde o úžasný koncentrát živin. Kromě vitaminů, minerálů, enzymů či chlorofylu je unikátní především tím, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Při užívání ve vyšších dávkách proto může v poměrně krátké době pomoci zlepšit stav výživ.
Migréna
Pomohou epigenetické doplňky stravy při migréně?
Pokud jde o migrénu, i ta může mít epigenetické pozadí, léčba je tady ale velmi problematická. Obecně dobře působí živiny se sině protizánětlivým působením, což jsou v rámci epigenetických doplňků stravy skoro všechny (dobrou volbou tady určitě bude EGCG nebo kurkumin). Velmi dobré zkušenosti jsou pak s resveratrolem, který působí na hormonální systém. Jde-li o ženu, vyplatí se nejspíš začít právě s resveratolem.
Užívání doplňků stravy
V kterou denní dobu je vhodné užívat epigenetické doplňky stravy? A mám je brát nalačno, nebo raději s jídlem.
Veškeré byliny i většina epigenetických živin je účinnější, pokud je užíváme nalačno. Výjimku tvoří vitaminy rozpustné v tucích, tedy D3 a K2, ty je naopak pro optimální vstřebávání nutné užívat s jídlem obsahujícím určitý podíl tuku. Pokud jde o denní dobu, tak záleží na konkrétním preparátu. Byliny a živiny, které mají povzbuzující účinky nebo zvyšují prokrvení, je vhodné užívat spíše ráno nebo v dopoledních hodinách.