Otázky a odpovědi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Otázky a odpovědi

Výskyt vitaminu K2

Je pravda, že vitamín K2 se vyskytuje v hojném množství v játrech z pecek meruněk?

Meruňková jádra jsou sice zdraví velice prospěšná, obecně ale platí, že obsah vitaminu K2 v rostlinných zdrojích je oproti těm živočišným řádově nižší (až na výjimky typu sójového produktu natto). Pokud chcete K získávat z běžné stravy, doporučuju spíše investovat do kvalitního farmářského másla (od volně se pasoucích zvířat) a vajec od slepic z volného výběhu.

Číst více

Dávkování astaxantinu

Jak dávkovat astaxantin u člověka, který trpí vysokým krevním tlakem a cukrovkou?

Klíčovou otázkou je, zda berete léky a jaké. Astaxantin je problematický v kombinaci s léky na snižování tlaku a antidiabetiky. Pokud něco z toho užíváte, začněte spíše nízkým dávkováním (4 mg denně), vyčkejte cca 2 měsíce, a pokud se nedostaví žádné potíže, můžete dávku zdvojnásobit. Pokud se váš tlak či diabetes zlepší, je rovněž vhodné se zkusit domluvit s lékařem, zda by nebylo možné léky vysadit či alespoň snížit jejich dávkování.  Doporučuju také kombinovat s omega-3.

Číst více

Epilepsie

Který z doplňků stravy je vhodný při nově vzniklé epilepsii u pětiletého dítěte?

Velká řada případů epilepsie má epigenetické příčiny, i když to neplatí stoprocentně. Vesměs úspěšné byly i studie mapující účinnost některých živin při léčbě epilepsie, zatím však vesměs probíhaly na dospělých pacientech, nikoliv na dětech. Určitě vyzkoušejte omega3, ty mají výrazný pozitivní efekt téměř na všechno, co se týká mozku, a jejich užívání je vhodné i pro děti. Prodávají se navíc i ve formě ochuceného oleje, takže dítě nemusíte trápit polykáním kapslí. Můžete je zkusit doplnit třeba astaxantinem, ale spíše v nízkém dávkování (pokud máte tablety po 4 mg, tak obden). V případě, že dítě odmítá kapsle, je možné z nich obsah vysypat a rozmíchat v trošce vody – není to sice zrovna dobrota, ale dá se to pozřít.

Proti epilepsii je účinný i vitamin D3, jehož užívání je vhodné i u dětí. Navíc je možné ho kombinovat s omega3 i astaxantinem. Vhoodné by mohlo být i OPC (extrakt z hroznových jader), ten však spíše samostatně. U dospělých je poměrně účinný i kurkumin (v kombinaci s piperinem), ten je však pro děti problematický. Z kapsle ho vysypat nelze, je silně palčivý, a dokonce může dráždit žaludek i po pozření kapsle. Vhodný pro děti není ani resveratrol, protože jde o fytoestrogen, nebo granátové jablko, které zase ovlivňuje metabolismus testosteronu.

Číst více

Artritida

Který z epigenetických přípravků je vhodný při artritidě? U většiny píšete, že zároveň posilují imunitu, tak mám strach, aby nedošlo ke zhoršení choroby.

Velmi osvědčený je při artritidě rozmarýn. Je sice pravda, že imunitu posiluje, ale zároveň na ni působí i harmonizačně, takže to nevede ke zhoršení artritidy (silná imunita ostatně také rozhodně neznamená zvýšené riziko této nemoci). Podobné je to i s účinkem rozmarýnu na alergie, kde by se také na první pohled mohlo zdát, že čím více imunitních buněk, tím horší alergická reakce. Rozmarýn zde ale ničí pouze aktivované imunitní buňky, které jsou příčinou histaminové reakce, zatímco ty neaktivované, které jsou nutné pro obranyschopnost, nechává na pokoji. Navíc platí, že rozmarýn sice imunitu posiluje, ale jeho vliv v tomto směru není až tak zásadní – rozhodně je tu řada mnohem účinnějších imunostimulantů.

Dobré zkušenosti jsou i s boswelií nebo kurkuminem.

Číst více

Kurkumin jako koření

Je možné k dosažení výraznějšího účinku jíst kurkumu s pepřem jako koření, nebo je nezbytné užívat doplňky stravy?

Kurkumin patří mezi epigenetické substance, u nichž lze smysluplných účinků dosáhnout prostřednictvím zařazení do běžné stravy. Kombinaci kurkuminu s piperinem například máte i v kari koření. Aby to ale fungovalo, je třeba dostatečné množství koření konzumovat pravidelně a často, ideálně denně, takže je otázka, jestli jste ochotná jíst každý den stejně ochucené jídlo. Přidání do jídla je u většiny lidí nutné, jedná se o pálivé koření, které si jen tak samotné do úst nedáte.

Číst více

Kombinace při osteoporóze

Mám počínající osteoporózu a zároveň chci zlepšit stav pokožky. Je možné kombinovat omega3, vitaminy D3 a K2 a resveratrol?

Ano, v zásadě je možné užívat všechny čtyři přípravky, ale raději ne najednou, spíše bych je rozdělila – například ráno omega 3 + vitamin D3 a večer resveratrol + vitamin K2.

Číst více

Kombinace při osteoporóze

Mám počínající osteoporózu a zároveň chci zlepšit stav pokožky. Je možné kombinovat omega3, vitaminy D3 a K2 a resveratrol?

Ano, v zásadě je možné užívat všechny čtyři přípravky, ale raději ne najednou, spíše bych je rozdělila – například ráno omega 3 + vitamin D3 a večer resveratrol + vitamin K2.

Číst více

Makulární degenerace, šišák

V jakém dávkování je vhodné užívat šišák bajkalský? Trpím makulární degenerací a artrózou 1. stupně v kyčli.

Na začátku je možné užívat 400-500 mg šišáku denně, zhruba po týdnu až dvou ale už většinou stačí poloviční dávka. Pokud jde o makulární degeneraci, doporučuju vyzkoušet astaxantin. Ten kombinuje epigenetické a antioxidační působení a jeho účinky při této chorobě jsou velmi slibné.

Číst více

Boswelie a kloubní výživa

Je možné užívat na artrózu společně s boswelií i kloubní výživu?

Této kombinace se rozhodně bát nemusíte, naopak patří mezi velmi doporučované. Boswelie totiž zvyšuje účinnost kloubní výživy, zejména pak preparátů, které obsahují nejen kolagen, ale i chondroitin a glukosamin.

Číst více

Boswelie a metotrexát

Je možné užívat na revmatoidní artritidu boswelii, když beru metotrexát?

Kombinace boswelie s tímto lékem je užívána poměrně často, žádné nežádoucí interakce mezi těmito dvěma léky nebyly zaznamenány. Konečné slovo by ale měl mít váš lékař.

Číst více

Tinnitus

Slyšela jsem, že rozmarýn pomáhá při tinnitu. Je to pravda?

Ano, dle zkušeností je jeho účinnost u tinnitu poměrně vysoká, dokonce mnohem vyšší než u často doporučovaného preparátu ginkgo biloba. V ČR jsme již zaznamenali několik případů, kdy došlo po užívání rozmarýnu k ústupu potíží cca o 80 % (dle subjektivního hodnocení uživatelů).

Číst více

Mentální anorexie

Pomohou epigenetické doplňky stravy při mentální anorexii?

Podle posledních výzkumů to vypadá, že epigenetické vzorce hrají poměrně zásadní roli při rozvoji psychiatrických onemocnění, poruchy příjmu potravy nevyjímaje. U osob s anorexií byla například prokázána hypermetylace určitých genů. Zatím se mi však nepodařilo dohledat žádnou studii, která by mapovala účinnost jednotlivých doplňků stravy při léčbě tohoto problému, ani žádnou konkrétní zkušenost z praxe. Nicméně si myslím, že by to fungovat mohlo, nehledě na to, že doplňky stravy mohou pomoci napravit škody epigenetického charakteru, které způsobila dlouhodobá podvýživa. Zde je pár tiipů, které by mohly fungovat.

Omega 3 jde o živinu, která chybí skoro každému a vzhledem k věku dívky je její dostatečný příjem více než žádoucí. Omega 3 navíc regulují právě metylaci genů, a navíc mají i pozitivní vliv na psychiku (zejména v oblasti depresí), takže by mohly léčbu výrazně podpořit. Je vhodné je užívat dlouhodobě, a klidně i současně s léky. Velmi dobře působí v kombinaci s astaxantinem.

EGCG na první pohled může mást, že tato látka se používá při hubnutí, nicméně dokáže regulovat chuť k jídlu i opačným směrem a navíc jde o velice silnou epigenetickou živinu vyznačující se zejména komplexním působením. Může tedy pomoci napáchat škody způsobené podvýživou.
Šišák bajkalský – kromě epigenetických účinků má pozitivní vliv na hormonální systém, jehož činnost bývá při anorexii narušena. I on má pozitivní účinky na psychiku, zejména v oblasti úzkosti. Není ale vhodný k dlouhodobému užívání a velká opatrnost je třeba při užívání antixyolitik (léky proti úzkosti) a některých typů antidepresiv. Může totiž zvyšovat jejich účinnost, takže je nutná spolupráce s psychiatrem.

Resveratrol kromě epigenetických účinků může být vhodný při hormonálních problémech souvisejících s anorexií (např. vymizení menstruace).

Vitamin D3 kromě epigenetického účinku pozitivně ovlivňuje psychiku a navíc je vhodný pro ochranu kostí (anorexie zvyšuje riziko osteoporózy)

Šafrán ten sice nemá epigenetické účinky, jde ovšem o koření s mimořádnými účinky na psychiku, zvláště v oblasti depresí.

Spirulina rovněž nemá epigenetické účinky, ale jde o úžasný koncentrát živin. Kromě vitaminů, minerálů, enzymů či chlorofylu je unikátní především tím, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Při užívání ve vyšších dávkách proto může v poměrně krátké době pomoci zlepšit stav výživ.

Číst více

Migréna

Pomohou epigenetické doplňky stravy při migréně?

Pokud jde o migrénu, i ta může mít epigenetické pozadí, léčba je tady ale velmi problematická. Obecně dobře působí živiny se sině protizánětlivým působením, což jsou v rámci epigenetických doplňků stravy skoro všechny (dobrou volbou tady určitě bude EGCG nebo kurkumin). Velmi dobré zkušenosti jsou pak s resveratrolem, který působí na hormonální systém. Jde-li o ženu, vyplatí se nejspíš začít právě s resveratolem.

Číst více

Užívání doplňků stravy

V kterou denní dobu je vhodné užívat epigenetické doplňky stravy? A mám je brát nalačno, nebo raději s jídlem.

Veškeré byliny i většina epigenetických živin je účinnější, pokud je užíváme nalačno. Výjimku tvoří vitaminy rozpustné v tucích, tedy D3K2, ty je naopak pro optimální vstřebávání nutné užívat s jídlem obsahujícím určitý podíl tuku. Pokud jde o denní dobu, tak záleží na konkrétním preparátu. Byliny a živiny, které mají povzbuzující účinky nebo zvyšují prokrvení, je vhodné užívat spíše ráno nebo v dopoledních hodinách.

Číst více

Nejčtenější články

Alergie
Deprese
Bromelain
Akné
Rozmarýn lékařský