Jak bojovat s opary? Epigeneticky!

epivyziva.cz/
Epivyziva.cz - Jak bojovat s opary Epigeneticky!

Je to potvůrka zákeřná. Jakmile se jednou nakazíme virem Herpes sipmlex (HSV), je velice obtížné se ho zcela zbavit. Ty viry, které přežijí obranné manévry našeho imunitního systému, se totiž zapouzdří, a tím se pro naši imunitu stanou neviditelnými. Ve skrytu pak tiše čekají na jakékoliv oslabení organismu, aby mohly opět začít řádit.

Poměrně účinné se ale v boji s opary ukazují epigeneticky působící substance. Procesy, které probíhají, zatímco se ze zapouzdřeného HSV opět stane aktivní virus, jsou totiž vesměs epigenetického charakteru. Studie publikovaná v odborném časopise American Society for Microbiology přitom ukázala, že epigeneticky působící látky mohou tento proces zablokovat.

Účelem je zde především podpořit epigenetické reakce, které vypnou geny zodpovědné za aktivaci viru z latentního stavu a jeho následující množení. Důležitou roli tu přitom hrají enzymy jménem histonmetylransferázy, které se účastní reakce jménem metylace histonů (histony jsou bílkoviny, na něž jsou namotána vlákna DNA). Pokud je tvorba těchto enzymů potlačena, dojde k vypnutí genů, které jsou pro „probuzení“ a množení HSV zásadní. Epigenetické substance však mají vliv i na další epigenetické reakce, které jsou nezbytné pro expresi zmíněných genů, například na acetylaci histonů.

Pomocí epigenetických substancí lze navíc potlačit funkci nejen HSV, ale i řady dalších virů – například adenoviru-5 (způsobuje infekce dýchacích cest), cytomegaloviru a dokonce i viru Zika.

Které živiny pomohou?

Proti HSV účinně působí jak léky s epigenetickým účinkem, tak i doplňky stravy obsahující vysoké koncentrace živin, jež se běžně vyskytují ve stravě. Patří sem zejména tyto:

EGCG – epigalokatechin galát ze zeleného čaje má přímý destrukční účinek na viry Herpes simplex, a to jak na HSV-1 způsobující známé opary na rtech, tak i na HSV-2, původce genitálního oparu. Zároveň potlačuje i jeho množení.

Kurkumin – barvivo obsažené v koření kurkuma efektivně blokuje acetylaci histonů, která je nutná pro čtení genů zajišťujících množení HSV-1 a tím snižuje jeho infekčnost. Zároveň výrazně podporuje činnost imunitního systému.

Resveratrol – barvivo z červeného vína potlačuje množení HSV-1 i HSV-2 i jeho „probouzení“ z latentní fáze. Účinný je zejména v raných fázích infekce, tedy hned při prvních příznacích oparu.

Kokosový olej – obsažená kyselina laurová sice nepůsobí epigeneticky, pomáhá ovšem rozpouštět obaly zapouzdřených virů, a tím je činí „viditelné“ pro imunitní systém.

0:00 / 0:00
Stárnutí je volba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Epigenetika a alternativní medicína
Máme tloušťku v genech?
Skryté jedy kolem nás: jak ovlivňují naše geny?
Makulární degenerace
Prožité trauma mění naše geny

Související příspěvky

epivyziva-cz-pravda-o-cholesterolu-zabijak-nebo-neskodna-latka-18042024

Pravda o cholesterolu: zabiják, nebo neškodná látka?

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-nejsem-hysterka-mam-fibromyalgii-18042024

Nejsem hysterka, mám fibromyalgii!

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-jaro-plne-energie-naucte-se-naslouchat-sve-unave-11032024

Jaro plné energie – naučte se naslouchat své únavě

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-polycysticke-vajecniky-jak-si-pomoci-prirodni-cestou-11032024

Polycystické vaječníky: Jak si pomoci přírodní cestou?

epivyziva.cz/