Jak bojovat s opary? Epigeneticky!

Je to potvůrka zákeřná. Jakmile se jednou nakazíme virem Herpes sipmlex (HSV), je velice obtížné se ho zcela zbavit. Ty viry, které přežijí obranné manévry našeho imunitního systému, se totiž zapouzdří, a tím se pro naši imunitu stanou neviditelnými. Ve skrytu pak tiše čekají na jakékoliv oslabení organismu, aby mohly opět začít řádit.
Poměrně účinné se ale v boji s opary ukazují epigeneticky působící substance. Procesy, které probíhají, zatímco se ze zapouzdřeného HSV opět stane aktivní virus, jsou totiž vesměs epigenetického charakteru. Studie publikovaná v odborném časopise American Society for Microbiology přitom ukázala, že epigeneticky působící látky mohou tento proces zablokovat.
Účelem je zde především podpořit epigenetické reakce, které vypnou geny zodpovědné za aktivaci viru z latentního stavu a jeho následující množení. Důležitou roli tu přitom hrají enzymy jménem histonmetylransferázy, které se účastní reakce jménem metylace histonů (histony jsou bílkoviny, na něž jsou namotána vlákna DNA). Pokud je tvorba těchto enzymů potlačena, dojde k vypnutí genů, které jsou pro „probuzení“ a množení HSV zásadní. Epigenetické substance však mají vliv i na další epigenetické reakce, které jsou nezbytné pro expresi zmíněných genů, například na acetylaci histonů.
Pomocí epigenetických substancí lze navíc potlačit funkci nejen HSV, ale i řady dalších virů – například adenoviru-5 (způsobuje infekce dýchacích cest), cytomegaloviru a dokonce i viru Zika.
Které živiny pomohou?
Proti HSV účinně působí jak léky s epigenetickým účinkem, tak i doplňky stravy obsahující vysoké koncentrace živin, jež se běžně vyskytují ve stravě. Patří sem zejména tyto:
EGCG – epigalokatechin galát ze zeleného čaje má přímý destrukční účinek na viry Herpes simplex, a to jak na HSV-1 způsobující známé opary na rtech, tak i na HSV-2, původce genitálního oparu. Zároveň potlačuje i jeho množení.
Kurkumin – barvivo obsažené v koření kurkuma efektivně blokuje acetylaci histonů, která je nutná pro čtení genů zajišťujících množení HSV-1 a tím snižuje jeho infekčnost. Zároveň výrazně podporuje činnost imunitního systému.
Resveratrol – barvivo z červeného vína potlačuje množení HSV-1 i HSV-2 i jeho „probouzení“ z latentní fáze. Účinný je zejména v raných fázích infekce, tedy hned při prvních příznacích oparu.
Kokosový olej – obsažená kyselina laurová sice nepůsobí epigeneticky, pomáhá ovšem rozpouštět obaly zapouzdřených virů, a tím je činí „viditelné“ pro imunitní systém.
- Arbuckle, J.H. and Kristie, T.M. et al. (2017). Inhibitors of the Histone Methyltransferases EZH2/1 Induce a Potent Antiviral State and Suppress Infection by Diverse Viral Pathogens. mBio, 8(4).
- ASM Communications. Epigenetic Drugs Show Promise as Antivirals. American Society for Microbiology. 15 Aug 2017. Web.
- Isaacs, C.E.; Wen, G.Y.; Xu, W.M.; Jia, J.H.; Rohan, L.; Corbo, C.; Di Maggio, V.; Jenkins, E.C., Jr.; Hillier, S. Epigallocatechin gallate inactivates clinical isolates of herpes simplex virus. Antimicrob. Agents Chemother. 2008, 52, 962–970.
- Sebla B. Kutluay, James Doroghazi, Martha E. Roemer. and Steven J. Triezenberg. Curcumin inhibits herpes simplex virus immediate-early gene expression by a mechanism independent of p300/CBP histone acetyltransferase activity. Virology. 2008 Apr 10; 373(2): 239–247.
- Docherty JJ, Fu MM, Stiffler BS, Limperos RJ, Pokabla CM, DeLucia AL. Resveratrol inhibition of herpes simplex virus replication. Antiviral Res. 1999 Oct;43(3):145-55.
Newsletter
PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE