Toxiny z životního prostředí poškozují DNA napříč generacemi

epivyziva.cz/
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Toxiny z životního prostředí poškozují DNA napříč generacemi

Pesticidy. Těžké kovy. Exhalace z dopravy a mnoho dalšího. Všechny tyto látky působí toxicky na náš organismus. Kromě toho ale způsobují změny na naší DNA, které poškozují nejen naše zdraví, ale mohou je po nás zdědit i naši potomci.

Některé toxické látky jsou mutagenní – způsobují mutace neboli nevratné změny v oblasti našich genů. Daleko více je ale těch, které způsobují tzv. epigenetické změny. Jde o biochemické reakce, které mění aktivitu řady našich genů, a mnohé z nich můžou i zcela vypnout, nebo naopak zapnout.

Epigenetické změny ovšem mají negativní následky na naše zdraví, fyzickou i psychickou kondici. A co je ještě horší, řadu z nich po nás mohou zdědit i naši potomci. Znečištěné životní prostředí tak může negativně ovlivnit například zdraví našich vnoučat i pravnoučat.

Zde je malá „ochutnávka“ epigenetického působení některých toxinů. Epigenetické výzkumy jsou však stále ještě v počátcích, takže se v budoucnu zcela jistě dozvíme o mnohých dalších.

DDT ovlivní tři generace

Negativní působení DDT je známo již dlouhá desetiletí, proto je také tento pesticid zakázán. Nyní ale vědci zjistili, že epigenetické změny, které způsobuje, se mohou dědit minimálně přes tři generace. DDT je především výrazný hormonální disruptor, který způsobuje sníženou plodnost mužů i žen. Je tedy možné, že za klesající plodností dnešní populace nestojí jen odkládání mateřství, ale i působení DDT na předchozí generace. Kromě toho může DDT způsobovat i dědičné problémy s obezitou.

Olovo poškodí nejen mozek

Olovo patří mezi těžké kovy, které jsou velice toxické. Poškozuje především mozek a nervovou soustavu a otrava jím může být i smrtelná. Výzkumy zároveň prokázaly, že velice citlivým obdobím je těhotenství, kdy i malé dávky olova způsobují epigenetické změny zárodečných buněk (jde hlavně o změny v oblasti metylace genů). Tyto změny přitom byly prokázány nejen u dětí, jejichž matka byla působení olova vystavena, ale i u jejích vnoučat. Epigenetické změny přitom mohou nejen negativně ovlivnit vývoj nervové soustavy, ale též způsobit například astma.

Prach zvýší riziko mrtvice i Alzheimerovy choroby

Pokud jde o znečištění ovzduší, velkým rizikem jsou zejména jemné prachové částice a oxidy dusíku, které jsou součástí exhalací z dopravy. Podle výzkumů stojí za zvýšeným rizikem mozkové mrtvice, Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby.

Nebezpečí skryté v plastech

Výrazné negativní epigenetické působení mají i ftaláty a bisfenol a, které se používají při výrobě plastů. Narušují tvorbu testosteronu a negativně ovlivňuj plodnost obou pohlaví. Princip negativního působení obou skupin látek je přitom z velké části epigenetický a rovněž byla prokázána dědičnost těchto změn přes několik generací.

Jak se bránit?

Pozitivní zprávou je, že řada epigenetických změn je vratná, a to zejména úpravou životního stylu, stravy a popřípadě užíváním látek s epigenetickými účinky. Když je doplníme důkladnou detoxidací, můžeme tak výrazně zlepšit zdraví nejen svoje, ale i našich potomků.

Chlorela – tato jednobuněčná sladkovodní řasa je jedním z nejúčinnějších přírodních detoxikačních prostředků. Pomáhá z těla odstranit těžké kovy, polychlorované bifenyly a další toxiny, a navíc podporuje regeneraci jater coby hlavního detoxikačního orgánu.

EGCG, kurkumin – tyto dvě substance se vyznačují širokospetkrálním pozitivním epigenetickým působením, navíc podporují zdraví jater a ledvin. Kurkumin je vhodné kombinovat s piperinem, protože mnohonásobně zvyšuje jeho vstřebávání.

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Skryté jedy kolem nás: jak ovlivňují naše geny?
www.epivyziva.cz
Resveratrol pro zdraví i krásu aneb červené víno není jen na srdce
Cesta k mladistvému vzhledu: na plastiku zapomeňte, zaměřte se na své geny
6 epigenetických tipů pro pohodový listopad
www.epivyziva.cz
Šišák bajkalský

Související příspěvky

epivyziva-chytre-na-menopauzu-nakrmte-hladovejici-estrogenove-receptory-30012023

Chytře na menopauzu: nakrmte hladovějící estrogenové receptory

epivyziva.cz/
epivyziva-hubnete-chytre-8-uzitecnych-epigenetickych-tipu-10012023

Hubněte chytře! 8 užitečných epigenetických tipů

epivyziva.cz/
epivyziva-padani-vlasu-velky-pruvodce-moznostmi-prirodni-lecby-12122022

Padání vlasů – velký průvodce možnostmi přírodní léčby

epivyziva.cz/
epivyziva-zensen-petilisty-22112022

Ženšen pětilistý

epivyziva.cz/