Slunce a pokožka: posilujte její ochranu na úrovni buněk

Že dokáže UV záření tělu provést nepěkné věci, ví dnes každé malé dítě. Pokožku je ale třeba chránit nejen zvenku, tedy pomocí oděvu a opalovacích krémů, ale i zevnitř, na úrovni buněk. Pomoci nám v tom mohou poznatky epigenetiky.
Nepříjemné spálení, urychlení stárnutí, potlačení imunity a zvýšení rizika nádorového bujení – to jsou ve zkratce hlavní problémy, které může naší pokožce způsobit nadměrná expozice UV záření, zvláště pak jeho složky UVB. Cest, kterými nám může škodit, je přitom hned několik:
Mutagenní účinek – UV záření může způsobit mutace, tj. poškození DNA uvnitř buněk. Poškozená buňka pak nefunguje správně, a pokud se přidají další faktory, může se stát základem nádorového bujení. Oproti obecnému přesvědčení jsou ale mutagenní účinky UV záření poměrně nízké
Zvýšení úrovně stresu – nadměrné působení UV záření zvyšuje v těle hladinu stresových hormonů, zvláště pak kortikosteronu.
Oxidativní stres – expozice UV záření zvyšuje produkci volných radikálů.
Epigenetický účinek – UV záření způsobuje rozsáhlé epigenetické změny v DNA kožních buněk (tj. změny, které mění aktivitu důležitých genů v DNA). Jde zejména o změny v oblasti dvou hlavních epigenetických reakcí, metylace genů a acetylace histonů, které jsou navíc velmi rozsáhlé – výrazné změny aktivity byly zjištěny u tisíců genů. To se projeví jak na rychlosti stárnutí pleti, tak na její ochraně proti nádorovému bujení. Typickým příkladem je změna tvorby enzymu CYP24A1, který přeměňuje vitamin D3 na látky s protinádorovými účinky, nebo ovlivnění tzv. tumorsupresorových genů, které mají za úkol obranu před nádorovým bujením (např. p53).
Řada těchto změn, zejména mutačních a epigenetických, se navíc v těle hromadí. Všechna spálení kůže, která jsme za svůj život dopustili, se tedy sčítají a problémy se mohou objevit až za dlouhé roky.
Ochrana na buněčné úrovni
Jak už jsme uvedli, vnější ochrana proti působení UV záření je sice důležitá, neméně zásadní však je podpořit v těle epigenetické procesy zlepšující přirozenou ochranu pokožky vůči nádorovému bujení, stárnutí a dalším negativním projevům nadměrné expozice slunci. Zde je přehled látek nejzajímavějších látek s antioxidačním a epigenetickým působením, které nám v tom mohou pomoci, ať už je konzumujeme v jejich přirozených potravních zdrojích, nebo ve formě doplňků stravy.
Lutein a zeaxantin – jde o barviva z rodiny karotenoidů s výraznými antioxidačními a epigenetickými účinky. Nacházejí se zejména ve vejcích, kukuřici, ovoci a zelenině žluté barvy a zelenině s tmavě zelenými listy. Před slunečním záření chrání pokožku velmi efektivně, a to jak při vnitřním užívání, tak i při zevní aplikaci, a také zpomalují procesy stárnutí pleti. Po nadměrném slunění pomáhají zmírnit nepříznivé následky (otok, zánět, bolestivost), a před působením slunce chrání i oči. Více zde »
Ginkgo biloba – extrakt z tohoto stromu je známý svým pozitivním vlivem na prokrvení, zároveň ale chrání pokožku před vlivem UV záření a zpomaluje její stárnutí. Více zde »
Genistein – isoflavon ze sójových bobů je silný fytoestrogen, který je vhodný zejména pro ženy v menopauze a po ní. Právě pro ně je zároveň skvělou volbou i v rámci ochrany pokožky před UV zářením a zpomalení stárnutí pleti. Více zde »
Coleus forskohlii – bylina rostoucí na svazích Himaláje je jediným známým zdrojem forskolinu. Ten v buňkách podporuje tvorbu látky cAMP, která je nezbytná pro buněčnou signalizaci, tj. přenos informací uvnitř buněk. Zvýšení produkce cAMP v pokožce pomáhá zpomalit její stárnutí, zlepšuje její ochranu vůči UV záření i působení volných radikálů a urychluje také hojení poranění. Více zde »
OPC – oligomerní proantokyanidyny, které se hojně vyskytují například v hroznových jadércích, chrání pokožku před UVB zářením a pozitivně ovlivňují epigenetické procesy, které souvisejí s rizikem vzniku kožních nádorů. Více zde »
EGCG – epigalokatechin galát, jehož nejbohatším přírodním zdrojem je zelený čaj, patří mezi velmi účinné faktory, které ovlivňují epigenetické reakce související s rizikem kožních nádorů (zejména acetylaci histonů). Efektivně také zpomaluje procesy stárnutí, zejména prostřednictvím podpory funkce mitochondrií. Více zde »
Astaxantin – karotenoid, který se nachází například v mase lososů, krevet a humrů, patří mezi velmi silné antioxidanty s epigenetickými a protinádorovými účinky. Chrání pokožku proti působení UV záření a volných radikálů, zlepšuje její bariérovou funkci a působí proti vzniku vrásek a dalších projevů stárnutí pleti. Více zde »
Šišák bajkalský – ochranu vůči UV záření podporuje i bylina hojně využívaná v tradiční čínské medicíně. Více zde »
- Yao Shen, Milda Stanislauskas, Gen Li, Deyou Zheng & Liang Liu. Epigenetic and genetic dissections of UV-induced global gene dysregulation in skin cells through multi-omics analyses. Scientific Reports volume 7, Article number: 42646 (2017)
- Afaq, F., Adhami, V. M. & Mukhtar, H. Photochemoprevention of ultraviolet B signaling and photocarcinogenesis. Mutation research 571, 153–173
- Aubin, F. Mechanisms involved in ultraviolet light-induced immunosuppression. European journal of dermatology: EJD 13, 515–523 (2003).
- Skobowiat, C. & Slominski, A. T. UVB Activates Hypothalamic-Pituitary-Adrenal Axis in C57BL/6 Mice. The Journal of investigative dermatology 135, 1638–1648
- Pfeifer, G. P., You, Y. H. & Besaratinia, A. Mutations induced by ultraviolet light. Mutation research 571, 19–31
- Mao, P., Smerdon, M. J., Roberts, S. A. & Wyrick, J. J. Chromosomal landscape of UV damage formation and repair at single-nucleotide resolution. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 113, 9057–9062
- Gronniger, E. et al. Aging and chronic sun exposure cause distinct epigenetic changes in human skin. PLoS genetics 6, e1000971
- Lahtz, C. et al. UVB irradiation does not directly induce detectable changes of DNA methylation in human keratinocytes. F1000Research 2, 45
- Yang, G., Zhang, G., Pittelkow, M. R., Ramoni, M. & Tsao, H. Expression profiling of UVB response in melanocytes identifies a set of p53-target genes. The Journal of investigative dermatology 126, 2490–2506
- Tieu, E. W. et al. Rat CYP24A1 acts on 20-hydroxyvitamin D(3) producing hydroxylated products with increased biological activity. Biochemical pharmacology 84, 1696–1704
- Palombo P, Fabrizi G, Ruocco V, et al. Beneficial long-term effects of combined oral/topical antioxidant treatment with the carotenoids lutein and zeaxanthin on human skin: A double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacol Physiol. 2007;20(4):199-210.17446716
- González S., Astner S., An W., Pathak M.A., Goukassian D. Dietary lutein/zeaxanthin decreases ultraviolet B-induced epidermal hyperproliferation and acute inflammation in hairless mice. J. Investig. Dermatol. 2003;121:399–405.
- Lutein and Zeaxanthin: 2020 and Beyond. May 20, 2020. Clinical Education. https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/lutein-and-zeaxanthin-2020-and-beyond/
- Noor-E-Tabassum, Rajib Das, Mashia Subha Lami, Arka Jyoti Chakraborty, Saikat Mitra, Trina Ekawati Tallei, Rinaldi Idroes, Amany Abdel-Rahman Mohamed, Md. Jamal Hossain, Kuldeep Dhama, Gomaa Mostafa-Hedeab, and Talha Bin Emran. Ginkgo biloba: A Treasure of Functional Phytochemicals with Multimedicinal Applications. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2022/8288818/
- Alexandra Amaro-Ortiz, Betty Yan, and John A. D’Orazio. Ultraviolet Radiation, Aging and the Skin: Prevention of Damage by Topical cAMP Manipulation. Molecules. 2014 May; 19(5): 6202–6219.
- Pullar CE, Isseroff RR. Cyclic AMP mediates keratinocyte directional migration in an electric field. J Cell Sci. 2005 May 1;118(Pt 9):2023-34.
- Santosh K. Katiyar. Epigenetic Regulation by Dietary Phytochemicals in Photocarcinogenesis Curr Pharmacol Rep (2015) 1:52–59
- Xiangyu Zhou, Qingming Cao, Caroline Orfila, Jian Zhao and Lin Zhang. Systematic Review and Meta-Analysis on the Effects of Astaxanthin on Human.Skin Ageing. Nutrients 2021, 13, 2917.
- Jin Kyung Seok , Jun Yup Kwak, Go Woon Choi, Sang Mi An , Jae-Hoon Kwak, Hyeong-Ho Seo, Hwa-Jin Suh, Yong Chool Boo. Scutellaria radix Extract as a Natural UV Protectant for Human Skin. Phytother Res. 2016 Mar;30(3):374-9.
Newsletter
PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE