Poruchy erekce z pohledu epigenetiky

epivyziva.cz/
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Poruchy erekce z pohledu epigenetiky

Schopnost erekce je pro muže citlivé téma, které je úzce spjato s jejich sebevědomím. Potíže v této oblasti jsou však velice časté, po čtyřicítce přibližně platí, že kolik je vám let, tolik mužů ve vašem věku má s erekcí vážnější potíže (v padesáti je to tedy cca polovina). Jak je můžeme řešit pomocí epigenetiky?

Potíže s erekcí obvykle mívají tři základní příčiny:

  • problém s prokrvením,
  • sníženou hladinu testosteronu,
  • psychické faktory.

Prokrvení je základ

V penisu nenajdeme žádný „sval zdvihač“, jak se řada lidí domnívá. Uvnitř jsou pouze houbovitá tělesa, která se nalijí krví, a tím nabydou na objemu. První podmínkou, aby vše proběhlo, jak má, tedy je dostat do příslušné oblasti dostatečné množství krve.

Mladý, štíhlý a zdravý muž s tím obvykle problém nemá – stačí dostatečně vzrušující podnět, cévy v podbřišku i samotném penisu se roztáhnou, do houbovitých těles začne proudit krev a erekce na sebe nenechá dlouho čekat. Zkornatělé cévy stižené aterosklerózou mají ovšem zúžený průsvit a omezenou pružnost, krev jimi protéká pouze omezeně, takže se často ztopoření buď vůbec nedostaví, nebo ho není možné udržet.

V případě poruch erekce je alespoň výhoda, že se na ně neumírá. Bohužel ale platí, že pokud jsou v nepořádku cévy v podbřišku, většinou lze totéž říci i o těch ve zbytku těla, a tam už mohou být následky fatální – třeba v podobě infarktu nebo mozkové mrtvice. Nedostatečné ztopoření tak může být prvním znamením, že je s cévním systémem něco v nepořádku.

Bojujte se záněty

U stavu cévního systému platí, že nejdůležitější je prevence. Tady by měl být na prvním místě boj se zánětlivými procesy v těle. Právě zánět je totiž na počátku všech aterosklerotických procesů. Důležitá je pochopitelně i hladina LDL cholesterolu a triglyceridů, nicméně platí, že pokud jsou cévní stěny v pořádku, cholesterol okolo nich prosviští bez vážnějších následků. Jsou-li ovšem narušeny zánětlivým procesem, jsou dveře k aterosklerotickým změnám otevřené.

Zánětlivé procesy jsou do značné míry epigenetické povahy. Rozběhnou se, pokud se v příslušném místě začnou vytvářet látky jménem prostaglandiny (zejména prostaglandin E2). K jejich tvorbě je ale zapotřebí enzym jménem cyklooxygenáza 2 (COX-2). Pokud se nám tedy podaří zablokovat tvorbu tohoto enzymu a zároveň ovlivnit i produkci některých dalších látek, například tzv. transkripčích faktorů, můžeme zabránit vzniku zánětu nebo potlačit již probíhající.

A jak toho dosáhnout? Nejlépe tím, že se nám podaří snížit aktivitu genů, podle nichž se vytváří COX-2 a další důležité látky.

Výživa, pohyb, optimální hmotnost

Důležitým krokem ke snížení míry zánětlivých procesů je úprava hmotnosti, protože obezita v podstatě představuje celotělový zánět, a navíc i přímo ovlivňuje proběh epigenetických reakcí, zejména pak metylace genů.

Důležitá je i úprava výživy. Například nadměrný příjem sacharidů vede k negativním epigenetickým změnám, které podporují míru zánětů v těle. Škodlivý je i vysoký příjem nasycených tuků, stejně jako třeba kouření či nadměrný stres. Pozitivně naopak působí pravidelný pohyb.

Velkou pomocí mohou být epigeneticky působící doplňky stravy s protizánětlivými účinky. Většinou o živiny či byliny, které jsou běžnou součástí naší stravy, pokud je však užíváme ve vysokých koncentracích, mohou být jejich účinky velmi efektivní.

Vyzkoušet můžete například kurkumin (ten je ale nutné užívat spolu s piperinem), EGCG ze zeleného čaje, granátové jablko, zázvor nebo omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Většina z těchto doplňků navíc pomáchá snížit nejen míru zánětu, ale krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Blahodárný oxid dusnatý

Důležitá je i přímá podpora prokrvení tkání. Stěžejní roli tady hraje látka jménem oxid dusnatý (NO). Ten funguje jako tzv. signální molekula – dokáže prostoupit buněčnou stěnou a následně měnit chování buňky. Hlavním účinkem NO je přitom vazodilatace neboli rozšíření cév, díky kterému se do příslušných tkání dostane více krve. Sportovci tento efekt využívají ke zvýšení výkonnosti, protože tak k pracujícím svalům dostanou více živin a kyslíku, zlepšené prokrvení se ovšem projeví i v oblasti mozku, srdce a samozřejmě i pohlavních orgánů.

Právě podpora tvorby NO je hlavní podstatou účinku Viagry, podobně však fungují i mnohé přírodní prostředky. Populární je třeba aminokyselina arginin (většinou se užívá spolu s citrulinem či ornitinem), šťáva z červené řepy, velmi efektivně však pomáhají i dvě epigeneticky působící živiny – kurkumin a granátové jablko. Jejich výhoda je navíc v tom, že zlepšují prokrvení nejen bezprostředně po požití, ale i dlouhodobě.

Cévy bez usazenin

Pokud už aterosklerotické procesy v cévách pokročily, je užitečným pomocníkem i vitamin K2. Ten je v poslední době hodně oblíbeným doplňkem stravy při osteoporóze, protože je nutný pro zabudovávání vápníku do kostní hmoty, ká dvojka však dokáže podpořit i opačný proces, tedy uvolňování vápníku z míst, kde je jeho usazení nežádoucí, tedy i z cévních stěn.

Aterosklerotické pláty totiž nejsou tvořeny pouze cholesterolem, ale i vápenatými usazeninami. A právě vitamin K2 aktivuje protein MPG, který dokáže čistit cévy od sloučenin vápníku.  V pokusech na zvířatech trpících aterosklerózou například došlo po šesti týdnech užívání ká dvojky k redukci aterosklerotických plátů o více než třetinu!

Zaměřeno na testosteron

Neméně důležitým faktorem pro schopnost erekce (ale i pro vlastní chuť na sex) je hladina testosteronu v těle. Ta obecně klesá s věkem, je ale v naší moci její pokles výrazně zpomalit. Vylučování testosteronu například podporuje pohybová aktivita, zejména pak posilování. Důležitá je opět úprava hmotnosti, protože tuková tkáň tento hormon pohlcuje.

A i zde mohou pomoci doplňky stravy. Pokud jde o ty epigenetické, tak jednoznačně nejefektivnější je granátové jablko. Dobře ale působí i některé adaptogeny, například suma nebo maca.

Komplikovaná psychika

Zbývá poslední, ale opět velmi zásadní faktor – a tím je psychika. Tady je bohužel situaci mnohem složitější, ale opět může hrát pozitivní roli i epigenetika. Ostatně i deprese a další psychické potíže mají z velké části epigenetické příčiny.

Příznivě tady působí pravidelný pohyb, zde ovšem spíše ten vytrvalostního charakteru, z doplňků stravy pak můžete vyzkoušet omega-3, kurkumin nebo šafrán.

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Alergie
Co jsi to říkal? Aneb s nedoslýchavostí se smířit nemusíte
Enzym AMPK: klíč k hubnutí a sportovní výkonnosti
Artróza
Jak užívat (nejen) epigenetické doplňky stravy

Související příspěvky

epivyziva-chytre-na-menopauzu-nakrmte-hladovejici-estrogenove-receptory-30012023

Chytře na menopauzu: nakrmte hladovějící estrogenové receptory

epivyziva.cz/
epivyziva-hubnete-chytre-8-uzitecnych-epigenetickych-tipu-10012023

Hubněte chytře! 8 užitečných epigenetických tipů

epivyziva.cz/
epivyziva-padani-vlasu-velky-pruvodce-moznostmi-prirodni-lecby-12122022

Padání vlasů – velký průvodce možnostmi přírodní léčby

epivyziva.cz/
epivyziva-zensen-petilisty-22112022

Ženšen pětilistý

epivyziva.cz/