Nedostatek vitaminu D3 vážně ohrožuje zdraví

blanka/
www.epivyziva.cz

Co spojuje osoby trpící cukrovkou, depresemi, osteoporózou, roztroušenou sklerózou, srdečně cévními chorobami a rakovinou? Odpověď je překvapivá: nedostatek vitaminu D. Vědci se sice zatím zdráhají napřímo říci, že by nedostatek „déčka“ tyto nemoci způsoboval, fakt, že byl zjištěn u většiny osob, které těmito problémy trpí, však hovoří za vše. V zimním období navíc deficit této živiny ohrožuje většinu z nás.

Většina lidí tuší, že vitamin D je nezbytný pro správný vývoj kostí – prostřednictví hned několika mechanismů totiž reguluje v těle rovnováhu vápníku a fosforu. Vitamin D však zároveň působí epigeneticky – váže se na receptory na buněčném jádře a díky tomu ovlivňuje řadu buněčných funkcí a také aktivitu mnoha genů v naší DNA.

Senioři v ohrožení

Přestože vitamin D vzniká v pokožce působením slunečního záření, trpí jeho nedostatkem podle odhadů až 70 % evropské populace. Velmi ohroženi jsou zejména senioři, protože s věkem klesá schopnost jeho produkce až o 75 %. Podle článku zveřejněném v březnu 2015 v odborném časopise Journal of Aging je proto právě nedostatek déčka spojován právě s nemocemi, které souvisejí se stárnutím. Jde například o osteoporóua, úbytek duševní výkonnosti, cukrovku 2. typu či některé druhy rakoviny.

Zabrání dětské obezitě?

Dětem v kojeneckém a batolecím věku zase vitamin D pomáhá nejen ke správnému vývoji a růstu kostí, podle studie zveřejněné v časopise Pediatric Obesity je ale jeho dostatečný příjem nutný i k tomu, aby se u batolat v dostatečné míře vyvíjela svalová tkáň a nedocházelo u nich k nadměrné tvorbě tukové tkáně. Ze stejného důvodu je užívání déčka vhodné i v těhotenství.

Vitami D je ovšem důležitý napříč věkovými kategoriemi – jeho nedostatek bývá častý u osob trpících roztroušenou sklerózou, rakovinou, ale i depresemi a déčko je rovněž nezbytné pro správné fungování imunitního systému.

Kdy je vhodné jej doplnit?

V současnosti u nás vitamin D pravidelně užívají pouze děti do 1 roku, kterým ho předepisuje pediatr. Jak už jsme ale zmínili, skupin ohrožených jeho nedostatkem je daleko více – zejména jsou to osoby nad 65 let, ženy v období klimakteria, děti a těhotné ženy. Pravidelné doplňování déčka se ovšem vyplatí i u lidí se zhoršenou imunitou a všemi výše zmíněnými chorobami.

Užívání vitaminu D je vhodné zejména v zimním období, kdy naše pokožka téměř nepřijde do styku se slunečním zářením. Vzhledem k tomu, že většina z nás používá při pobytu na slunci krémy s UV faktorem, však jeho deficit může hrozit i ve zbytku roku.

Pokud se rozhodnete vitamin D užívat formou doplňků stravy, je nutné dát přednost těm, které obsahují jeho formu označovanou jako D3, jež je běžná v živočišné říši. Variantu D2, která se vyskytuje těle rostlin, naše tělo neumí dostatečně vstřebat a využít.

Více o vitaminu D včetně zdrojů informací najdete zde.

0:00 / 0:00
Stárnutí je volba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Co je epigenetika
Biohacking z pohledu epigenetiky: cesta k lepší verzi sebe sama
Revmatoidní artritida
7 kroků, jak se zbavit viscerálního tuku
Roztroušená skleróza

Související příspěvky

epivyziva-cz-proc-se-vleces-bleda-tvari-13052024

Proč se vlečeš, bledá tváři?

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-pravda-o-cholesterolu-zabijak-nebo-neskodna-latka-18042024

Pravda o cholesterolu: zabiják, nebo neškodná látka?

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-nejsem-hysterka-mam-fibromyalgii-18042024

Nejsem hysterka, mám fibromyalgii!

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-jaro-plne-energie-naucte-se-naslouchat-sve-unave-11032024

Jaro plné energie – naučte se naslouchat své únavě

epivyziva.cz/