Záhady střevního mikrobiomu 3: Jak zlepšit funkci štítné žlázy

epivyziva.cz/
epivyziva-zahady-strevniho-mikrobiomu-3-jak-zlepsit-funkci-stitne-zlazy-08112021

Únava, nedostatek energie, tloustnutí, deprese či poruchy paměti – to všechno může signalizovat zhoršenou funkci štítné žlázy. Jen užívat jód ovšem nestačí. Ukazuje se totiž, že na funkci této žlázy má výrazný vliv rovnováha uvnitř našich střev.

Štítná žláza je jedna z nejdůležitějších hormonálních žláz v těle. Produkuje hormony tyroxin (T4) a trijódtyronin (T3), které ovlivňují především tkáňový metabolismus, ale i třeba spotřebu kyslíku v tkáních, produkci tepla, diferenciaci nervové soustavy, tepovou frekvenci, krvetvorbu, a dokonce mají i vazodilatační účinek (tj. roztahují drobné cévy a tím regulují prokrvení tkání) a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jejich nedostatečná produkce se tak projevuje například sníženou produkcí energie, zvýšenou únavou, přibýváním na váze, ale i narušením kognitivních schopností, zimomřivostí či poruchami nálad.

Činnost štítné žlázy je hodně ovlivněna epigenetickými procesy zde, velmi zásadní roli však při vzniku jejích problémů hraje i střevní mikrobiom – narušení rovnováhy uvnitř střev je typické jak pro hypofunkci, tak i hyperfunkci štítné žlázy.

Přímá linka ze střev do krku

Výzkumy ukazují, že rovnováha střevního mikrobiomu hraje stěžejní roli především při Hashimotově tyreoiditidě, autoimunitním onemocnění, které je nejčastějším problémem postihujícím štítnou žlázu. Při ní tělo vytváří protilátky proti dvěma svým vlastním proteinům, tyreoidální peroxidáze a thyreoglobulinu. Výsledkem je chronický zánět, hypofunkce štítné žlázy a často i postupná destrukce tohoto orgánu.

Kromě toho se ale ukazuje, že stejně jako existuje přímé spojení mezi střevem a mozkem, které jsme popsali v prvním díle našeho seriálu zde, existuje podobné spojení i mezi střevem a štítnou žlázou.

Imunita je základ

Střevní mikrobiom v první řadě zásadním způsobem ovlivňuje činnost imunitního systému, a to jak jeho vrozenou, tak i adaptivní část. Cest, jak mikrobiom na imunitu působí, je přitom hned několik:

  • Je důležitý ve vývoji lymfatické tkáně související se střevem, kde se nachází více než 70 % imunitního systému.
  • Ve střevní sliznici se také nacházejí tzv. TLR receptory, které hrají klíčovou roli v oblasti tolerance vůči vlastním antigenům.
  • Řada střevních bakterií navíc produkuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem, zejména butyrát a propionát, jejichž hladina souvisí s počtem imunitních T-buněk a také pomocných lymfocytů Th-17, které produkují cytokiny podporující zánětlivé procesy. Tyto imunitní buňky přitom hrají zvláště při vzniku hypofunkce štítné žlázy velmi důležitou roli.

Butyrát a propionát rovněž posilují mezibuněčnou komunikaci, která je pro správnou činnost štítné žlázy důležitá. Navíc ve střevech byla zaznamenána aktivita enzymu jodotyronin dejodidázy, což je enzym nezbytný pro přeměnu méně aktivního hormonu T4 na aktivnější T3. A v neposlední řadě ovlivňuje střevní mikrobiom produkci dopaminu, který snižuje aktivitu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH).

Rovnováha střevního mikrobiomu je navíc pro činnost štítné žlázy důležitá ještě z dalšího důvodu: pokud je narušena, dochází ke zhoršenému vstřebávání živin, a to včetně minerálů a stopových prvků, které jsou pro optimální funkci štítné žlázy nezbytné – tedy pro jód, selen, zinek a železo.

Souvisí štítná žláza s citlivostí na lepek?

Zajímavé rovněž je, že imunitní reakce a další procesy související se střevním mikrobiomem, které ovlivňují funkci štítné žlázy, jsou velice podobné těm, které probíhají u lidí trpících celiakií (tj. alergií na lepek) a také neceliakální přecitlivělostí na pšenici. Ta se projevuje podobnými příznaky jako celiakie, tj. například chudokrevností či zvýšenou únavou a zhoršením mentálních funkcí po požití potravin obsahujících lepek či jinou pšeničnou bílkovinu, ale chybí zde imunologický nález typický pro celiakii.

Ostatně mezi celiaky je výskyt autoimunitních chorob štítné žlázy mnohem vyšší než v ostatní populaci.

Co může pomoci?

Strava bohatá na vlákninu

Strava je při péči o střevní mikrobiom naprostý základ a změny, které zde iniciuje, navíc probíhají velice rychle. Když například vědci myším, které byly zvyklé na rostlinnou stravu s vysokým podílem vlákniny, nasadili typickou „západní dietu“, tedy jídelníček s vysokým podílem cukrů a nasycených tuků, došlo u nich ke změně ve složení střevního mikrobiomu již po jediném dni! Ve studii na lidských dobrovolnících pak ke vzniku změn stačilo dní pět.

Základem stravy podporující rovnováhu střevního mikrobiomu i funkci štítné žlázy je tedy především zvýšení příjmu rozpustné i nerozpustné vlákniny a snížení konzumace jednoduchých sacharidů, nasycených tuků a červeného masa.

Jód

Jód je součástí hormonů štítné žlázy, a proto je jeho dostatečný příjem zcela zásadní. Jeho nejbohatším zdrojem jsou mořské ryby a řasy. Zajímavé ovšem je, že pokud je jód užíván v příliš vysokých dávkách, tak rovnováhu střevního mikrobiomu narušuje, protože se váže na aminokyseliny v buněčných membránách střevních bakterií. Možná i proto tedy není náhoda, že po požití vysoké dávky jódu dochází na 24 hodin ke snížení produkce hormonů štítné žlázy.

Železo

I v případě tohoto stopového prvku existují zajímavé souvislosti. Železo je totiž nezbytné pro činnost štítné žlázy a tvorbu jejích hormonů – jeho deficit se ostatně vyskytuje u cca 60 % osob se sníženou funkcí štítné žlázy. Podávání doplňků stravy se železem ovšem může být v mnoha případech kontraproduktivní. Pokud má totiž jejich uživatel narušený střevní mikrobiom, železo se v jeho trávicím traktu špatně vstřebává. Ve střevě je ho potom nadbytek, což vede k nežádoucím změnám ve střevním mikrobiomu, například k přemnožení bakteric E. coli. To má pak za následek zvýšení zánětlivých procesů.

Negativně kondici „přátelských“ baktierií ovlivňuje zejména nadbytek tzv. hemového železa, které se nachází především v mase. Nadměrná konzumace červeného masa ostatně patří mezi faktory, které zhoršují rovnováhu střevního mikrobiomu.

Zinek

Nedostatek tohoto stopového prvku ovlivňuje štítnou žlázu hned na několika úrovních: snižuje produkci hormonů stimulujících funkci tohoto orgánu (TRH a TSH), je součástí enzymu nutného pro přeměnu T4 na T3, je nezbytný pro navázání hormonu T3 na receptory na buněčném jádře, a navíc je součástí antioxidačního enzymu SOD (superoxid dismutáza), který chrání buňky štítné žlázy před volnými radikály. Nízká hladina zinku je proto zvláště pro osoby s hypofunkcí štítné žlázy velmi typická.

Užívání zinku ve formě doplňku stravy je tedy prospěšné, zároveň je však třeba mít na mysli, že nízká hladina tohoto prvku je často způsobena právě špatnou funkcí střevního mikrobiomu. Proto je třeba zároveň podpořit i jeho funkci a také volit preparáty s vysokou vstřebatelností.

Selen

Další z prvků, který je pro činnost štítné žlázy nezbytný. Jeho nedostatek má za následek snížení její funkce i tvorbu hormonů, a navíc je součástí antioxidačních enzymů, které buňky štítné žlázy chrání. Štítná žláza ostatně obsahuje největší koncentraci selenu v těle, a pokud trpíme jeho nedostatkem, je schopna jej zadržovat, a tím zhoršovat jeho dostupnost ve zbytku těla. Kromě toho má selen pozitivní vliv na střevní mikrobiom.

Půda ve většině Evropy je přitom na selen chudá, takže je zde jeho deficit častý. Jeho užívání tak může být velmi prospěšné.

Vitamin D3

Tento vitamin má výrazné pozitivní účinky na imunitní systém, jehož prostřednictvím ovlivňuje i štítnou žlázu. Tu navíc chrání před autoimunitními procesy.

Probiotika

Při hypofunkci i hyperfunkci štítné žlázy bývá ve střevech zejména nedostatek laktobacilů a bifidobakterií. Navíc se zdá, že tyto bakterie dokáží akumulovat selen, zinek a měď, začleňovat je do organických sloučenin, a zvyšovat tak jejich biologickou dostupnost. Existuje však zatím jen velice málo studií, které by zkoumaly vliv užívání probiotik na činnost štítné žlázy, a všechny byly provedeny pouze na zvířatech.

Polyfenoly

Jde o látky vyskytující se zejména v potravinách rostlinného původu, které mají rozsáhlý pozitivní vliv na lidské zdraví. Zhruba 90 % z nich přitom odolá působení žaludečních šťáv a vstřebávání v tlustém střevě, takže se v nezměněné podobě dostanou do tlustého střeva, kde podporují rovnováhu mikrobiomu. Některé z nich mají pozitivní vliv i na funkci štítné žlázy – například kurkumin.

Čekanka

Kořen této rostliny je oblíbenou součástí kávovinových nápojů. Obsahuje rozpustnou vlákninu s výrazným pozitivním vlivem na střevní mikrobiom. Pomáhá mj. zvýšit počet zástupců rodu Lactobacillus, což je důležité pro činnost štítné žlázy.

0:00 / 0:00
Stárnutí je volba

2 Komentáře

  1. Eva Kubíková

    Hezký dobrý den,
    jsem pravidelným odběratelem produktů Epigemic a sleduji články v časopise Meduňka. Dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem.
    Jedná se o štítnou žlázu, konkrétně o dnešní téměř epidemický výskyt hypothyreozy-z labor.výsledků různě zvýšené TSH. Dnes už pomalu každý druhý člověk bere buď Euthyrox nebo Letrox. Osobně nechci jít touto cestou. Prosím, můžete mi poradit vhodnou kombinaci z těch, které uvádíte např. v Meduňce leden 2022?
    (selen+zinek+jod nebo selen+kurkumin nebo selen+probiotika). Také by mě zajímalo na jakém principu je působení těchto produktů založeno – stimulují přímo štítnou žlázu k vyšší produkci T3 a T4 nebo potlačují TRH resp. TSH?
    Ještě mám jednu všeobecnou poznámku – u všech produktů postrádám dobu užívání – na lačno, před/po jídle?
    Se zájmem očekávám Vaši reakci a moc děkuji, zdravím
    Eva Kubíková

    1. blanka

      Jód jako takový bych spíše než formou doplňků doplňovala v rámci jídelníčku (mořské ryby, řasy).
      Jak top kombinaci doplňků bych pak volila kurkumin + šišák bajkalský + selen. Šišák reguluje hormonální systém jako celek, doporučuji ho při všech problémech, které nějak souvisí s hormony. Kurkumin jednak podporuje mikrobiom, jednak působí epigeneticky přímo na štítnou žlázu, kdy ovlivňuje hned několik procesů včetně tzv. natrium-jodidové pumpy. Selen je pak součástí antioxidačních enzymů, které jsou nezbytné pro ochranu štítné žlázy. 1x denně bych volila tuto trojkombinaci, 1x pak pouze kurkumin se šišákem. Lepší je to na lačno, pokud vám to ovšem nebude dělat problém (kurkumin může nalačno dráždit žaludek) – v tom případě užívejte s jídlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. Jovana KnezevicChristina StarchlAdelina Tmava Berisha, and Karin Amrein. Thyroid-Gut-Axis: How Does the Microbiota Influence Thyroid Function? Nutrients. 2020 Jun; 12(6): 1769.
  2. https://www.cell.com/trends/endocrinology-metabolism/fulltext/S1043-2760(19)30107-9
  3. Virili C., Fallahi P., Antonelli A., Benvenga S., Centanni M. Gut microbiota and Hashimoto’s thyroiditis. Rev. Endocr. Metab. Disord. 2018;19:293–300.
  4. de Oliveira G.L.V., Leite A.Z., Higuchi B.S., Gonzaga M.I., Mariano V.S. Intestinal dysbiosis and probiotic applications in autoimmune diseases. Immunology. 2017;152:1–12.
  5. Fröhlich E., Wahl R. Microbiota and thyroid interaction in health and disease. Trends Endocrinol. Metab. 2019;30:479–490.
  6. Maslowski K.M., MacKay C.R. Diet, gut microbiota and immune responses. Nat. Immunol. 2011;12:5–9.
  7. David L.A., Maurice C.F., Carmody R.N., Gootenberg D.B., Button J.E., Wolfe B.E., Ling A.V., Devlin A.S., Varma Y., Fischbach M.A., et al. Diet rapidly and reproducibly alters the human gut microbiome. Nature. 2014;505:559–563.
  8. Nguyen T.T., Distefano J.J., Huang L.M., Yamada H., Cahnmann H.J. 5’- and 5-deiodinase activities in adult rat cecum and large bowel contents inhibited by intestinal microflora. Am. J. Physiol. Metab. 1993;265:E521–E524.
  9. Kahaly G.J., Frommer L., Schuppan D. Celiac disease and glandular autoimmunity. Nutrients. 2018;10:814.
  10. Roy A., Laszkowska M., Sundström J., Lebwohl B., Green P.H.R., Kämpe O., Ludvigsson J.F. Prevalence of celiac disease in patients with autoimmune thyroid disease: A meta-analysis. Thyroid. 2016;26:880–890.
  11. Wolff J.B., Ciiaikoff I.L. Plasma inorganic iodide as a homeostatic regulator of thyroid function. J. Biol. Chem. 1948;174:555–564.
  12. Kawicka A., Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig. Med. Dosw. 2015;69:80–90.
  13. Arora M. Study of trace elements in patients of hypothyroidism with special reference to zinc and copper. Biomed. J. Sci. Tech. Res. 2018;6:11–16.
  14. Kralik A., Eder K., Kirchgessner M. Influence of zinc and selenium deficiency on parameters relating to thyroid hormone metabolism. Horm. Metab. Res. 1996;28:223–226.
  15. Combs G.F. Selenium in global food systems. Br. J. Nutr. 2001;85:517–547.
  16. Kasaikina M.V., Kravtsova M.A., Lee B.C., Seravalli J., Peterson D.A., Walter J., Legge R., Benson A.K., Hatfield D.L., Gladyshev V.N. Dietary selenium affects host selenoproteome expression by influencing the gut microbiota. FASEB J. 2011;25:2492–2499.
  17. Chotinsky D., Mihaylov R. Effect of probiotics and avotan on the level of thyroid hormones in the blood plasma of broiler chickens. Bulg. J. Agric. Sci. 2013;19:817–821.
  18. Enzo Spisni, Silvia Turroni, Sher Shalaj, Renato Spigarelli, Daro Ayala and Maria Chiara valerii.Natural Compounds in the Modulation of the Intestinal Microbiota: Implications in Human Physiology and Pathology. IntechOpen. 30. 6. 2020. https://www.intechopen.com/chapters/73646

Newsletter

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK A MĚJTE VŽDY ČERSTVÉ INFORMACE

Nejčtenější články

Dlouhodobé následky covidu? Pomůže nattokináza, quercetin nebo ginkgo!
Epigenetika a alternativní medicína
Jak porazit migrénu? Zmírněte stres i zánět
Krásná i po čtyřicítce? Zpomalte epigenetické hodiny!
Zabrání kurkumin padání vlasů?

Související příspěvky

epivyziva-cz-vice-vzduchu-pro-kazdou-bunku-prirodni-pomocnici-proti-astmatu-054092024

Více vzduchu pro každou buňku: přírodní pomocníci proti astmatu

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-bdnf-ziva-voda-pro-vas-mozek-054092024

BDNF: živá voda pro váš mozek

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-doplnky-stravy-na-cestach-co-si-pribalit-do-lekarnicky-05082024

Doplňky stravy na cestách: Co si přibalit do lékárničky?

epivyziva.cz/
epivyziva-cz-zdrave-zuby-a-dasne-jen-cisteni-nestaci-podporte-i-sve-geny-05082024

Zdravé zuby a dásně: Jen čištění nestačí, podpořte i své geny

epivyziva.cz/